"Odkryłem, że postawiono mi błędną diagnozę". Były członek N Sync o swojej chorobie
Lance Bass, były członek popularnego boysbandu N Sync, cierpi na poważną chorobę. Już kilka lat temu zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 2. Nie każdy jednak wie, że zmaga się on z utajoną cukrzycą autoimmunologiczną dorosłych wykazującą cechy cukrzycy typu 1 i typu 2.
Błędna diagnoza popularnego muzyka. To nie cukrzyca typu 2
Lance Bass, piosenkarz, który był członkiem popularnego boysbandu N Sync, ciężko pracował, by kontrolować swój poziom cukru. Kilka lat temu zdiagnozowano u niego bowiem cukrzycę typu 2.
Okazuje się jednak, że cierpi on na cukrzycę LADA, czyli utajoną cukrzycę autoimmunologiczną dorosłych, która wykazuje cechy cukrzycy typu 1 i typu 2. Tą informacją muzyk podzielił się niedawno na Instagramie.
Niedawno odkryłem, że postawiono mi błędną diagnozę. W rzeczywistości mam cukrzycę typu 1.5, znaną również jako LADA, czyli utajona cukrzyca autoimmunologiczna u dorosłych
- napisał pod swoim postem.
Cukrzyca typu LADA - co to jest?
Cukrzyca LADA jest utajnioną i powoli rozwijającą się cukrzycą u osób dorosłych. Jej objawy przypominają zarówno 1, jak i 2 typ i z tego właśnie powody często jest mylnie rozpoznawana jako ta ostatnia. Uważa się, że dotyczy to około 5-10 proc. przypadków cukrzycy typu 2 rozpoznawanej po 35. roku życia.
Niestety może to nieść za sobą również nieprawidłowy sposób leczenia. Może ona obejmować nawet około 50 proc. nieotyłych osób z rozpoznanym 2 typem. Zarówno jak cukrzyca typu 1, cukrzyca typu LADA ma podłoże autoimmunologiczne.
Cukrzyca typu LADA. Te objawy mogą wzbudzić niepokój
Jak wspomnieliśmy, cukrzyca typu LADA może dawać objawy cukrzycy typu 1 oraz 2. Jednak w odróżnieniu od typu 1, której objawy pojawiają się nagle, cukrzyca typu LADA może rozwijać się latami. Oznacza to, że glikemie będą zwiększały się stopniowo.
Objawów, których należy wyglądać to:
- zaburzenia widzenia,
- wielomocz,
- nadmierne pragnienie,
- niewyjaśniona utrata wagi,
- mrowienie w dłoniach lub stopach,
- osłabienie i zmęczenie.
Leczenie cukrzycy typu LADA. Co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o leczenie, to w początkowym jej okresie wystarczy leczenie dietą lub doustnymi lekami przeciwhiperglikemicznymi. Wielu ekspertów sugeruje, że już w momencie rozpoznania powinno się rozpocząć insulinoterapię. Wcześnie rozpoczęta insulinoterapia w cukrzycy typu LADA może sprzyjać ochronie i zachowaniu funkcji komórki beta.
Cukrzycę typu LADA od cukrzycy typu 2 różnią takie cechy, jak brak otyłości, nadciśnienia i niewystępowanie cukrzycy w rodzinie.
Osoby z cukrzycą typu LADA często chorują również na chorobę o podłożu autoimmunologicznym lub występuje ona w rodzinie, jak np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy.