Niezwykły objaw cukrzycy, o którym mało kto mówi. Zauważasz zmiany w swoim głosie?

2024-09-12 10:20

Naukowcy stale poszukują innowacyjnych sposobów na wczesne rozpoznawanie i monitorowanie chorób. Ostatnie badania wskazują na nowy, nietypowy objaw, który może sugerować rozwój nieuleczalnej choroby. Okazuje się, że zmiana tonu głosu na wyższy może świadczyć o rozwoju cukrzycy. Kiedy warto sprawdzić poziom cukru we krwi?

Niezwykły objaw cukrzycy, o którym mało kto mówi. Zauważasz zmiany w swoim głosie?
Autor: Getty Images

Co warto wiedzieć o cukrzycy?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która dotyka zarówno dzieci, dorosłych, jak i osoby starsze. Niestety wciąż schorzenie uznawane jest za nieuleczalne, a terapia opiera się na kontrolowaniu glikemii.

Pacjenci regularnie mierzą poziom glukozy we krwi, stosują leki przeciwcukrzycowe lub insulinę. Cukrzyca typu 1 rozwija się do około 30. roku życia, jej przyczyną jest proces autoimmunologiczny, który prowadzi do niszczenia tkanek własnego organizmu.

Natomiast cukrzyca typu 2 to efekt nieprawidłowego stylu życia, braku ruchu w ciągu dnia, nadmiernej masy ciała i niezdrowej diety. Dotychczas wyodrębnione objawy tej choroby to zmęczenie, nadmierne pragnienie, przybieranie na wadze i wzmożone oddawanie moczu.

#Nieczekaj – zapobiegaj cukrzycy i jej groźnym powikłaniom
Materiał reklamowy

Nowy objaw cukrzycy

Kanadyjscy naukowcy odkryli mniej oczywisty objaw cukrzycy, który może wpłynąć w przyszłości na metody diagnostyki tej choroby. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports", wykazały, że podwyższone stężenie glukozy we krwi może wpływać na wysokość głosu.

W badaniu wzięły udział osoby z cukrzycą typu 2, stanem przedcukrzycowym oraz z prawidłowym poziomem cukru we krwi. W każdej z tych grup zaobserwowano zależność pomiędzy wysokością tonu głosu a poziomem glukozy.

Choć zmiana jest minimalna, ponieważ wynosi jedynie 0,02 Hz na każdy wzrost o 1 mg/dl glukozy we krwi, to można ją rozpoznać za pomocą narzędzi do analizy dźwięku.

Zwykle częstotliwość głosu mężczyzn to ok. 120 Hz, natomiast kobiet 210 Hz. Problemy z cukrem prowadzą do wzrostu wysokości głosu, co trudno wychwycić ludzkim uchem, ale wyłapanie różnicy nie stanowi żadnego problemu dla technologii dźwiękowych.

Ustalając związek między poziomem glukozy a podstawową częstotliwością, nasze badanie stanowi przekonujące uzasadnienie dla dalszych badań nad wykorzystaniem głosu do przewidywania i monitorowania poziomu glukozy - powiedział Jaycee Kaufman, główny autor badania i naukowiec z Klick Labs.

Listen on Spreaker.