Mrowienia, pieczenia, drętwienie - znasz ten ból? Kwas tioktynowy faktycznie może pomóc

2024-09-02 11:36

Ostatnio coraz śmielej mówi się o kwasie tioktynowym jako skutecznym leku nie tylko dla chorych na cukrzycę. Substancja dostępna na receptę w postaci tabletek i w szpitalach, w formie wlewów dożylnych, pojawiła się jako suplement diety. Stosowanie jej w tej formie ma sens?

Mrowienia, pieczenia, drętwienie - znasz ten ból? Kwas tioktynowy faktycznie może pomóc
Autor: GettyImages

Zaburzenia czucia, "mrówki", silne swędzenie skóry - takie objawy związane z różnymi dysfunkcjami układu nerwowego mogą skutecznie obrzydzić życie, a bywają lekceważone. Znają je nie tylko chorzy na cukrzycę, chociaż polineuropatie często są kojarzone właśnie z tą chorobą.

Kwas tioktynowy jako skuteczny sposób na pożegnanie takich dolegliwości staje się coraz bardziej popularny. To ma sens bez wyraźnych wskazań lekarskich?

Poradnik Zdrowie: Żyję z Cukrzycą

Kwas tioktynowy - jak to działa

Neurolodzy i diabetolodzy przyznają, że leczenie wlewami dożylnymi z kwasem tioktynowym (Acidum thiocticum), inaczej nazywanym też kwasem alfa-liponowym, czasem przynosi imponujace efekty.

Pacjenci, którzy miesiącami, a nawet latami nie mogli uzyskać skutecznej pomocy na swoje dolegliwości bólowe, bywają bardzo zadowoleni z efektów terapii.

Chociaż leczenie jest stosunkowo bezpieczne (kwas tioktynowy to zazwyczaj dobrze tolerowany antyoksydant), ampułki do wlewów wydawane są tylko na tzw. receptę specjalną.

Lek podaje się w warunkach szpitalnych ze względu na możliwe działania niepożądane, w tym gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi. Jego dawkowanie i stosowanie wymaga nadzoru doświadczonego specjalisty neurologa i/lub diabetologa.

Kwas tioktynowy w tabletkach - kiedy stosować

W Polsce wciąż nie słyszało o nim wielu lekarzy, a substancja ma zastosowanie w medycynie od ponad 20 lat.

Niezwykły antyoksydant o uznanym działaniu regeneracyjnym układu nerwowego szczególnie ceniony jest i chętnie stosowany w Azji, zwłaszcza w Japonii oraz Korei Południowej.

Okazuje się, że właśnie u obywateli tych krajów pojawiały się rzadkie, ale dość groźne, niepożądane efekty po zastosowaniu kwasu alfa-liponowego, w tym rozwój autoimmunologicznego zespołu insulinowego. Stąd obecnie wzmożona czujność przy stosowaniu tego leku.

W Polsce kwas tioktynowy zarejestrowany jest jako lek na polineuropatie cukrzycowe. Według części ekspertów, a także wskazań dostępnych w innych krajach, substancja czynna bywa pomocna przy innych neuropatiach i parestezjach. Niektórzy specjaliści polecają ją do szeroko pojętej regeneracji układu nerwowego, a nawet wsparcia wątroby czy serca.

Lek z kwasem tioktynowym w standardowej dawce 600 mg dla osób dorosłych (u dzieci i młodzieży lek wcale nie może być stosowany) jest dostępny wyłącznie na receptę.

Kwas tioktynowy - co z suplementem diety

Suplementy diety niczego nie leczą. To produkty spożywcze specjalnego przeznaczenia, które co najwyżej stanowią uzupełnienie codziennej, racjonalnej diety.

Nim przyjdzie ci do głowy, by za pomocą suplementu pozbyć się bólu, pieczenia, mrowienia czy innych dolegliwości, przypomnij sobie, czym on faktycznie jest.

Lepiej porozmawiaj z lekarzem, jeśli parestezje (czucie opaczne) to twój problem. Stosowanie leku z kwasem tioktynowym nawet u pacjentów, którzy na cukrzycę nie chorują, ale wymagają wsparcia układu nerwowego, jest coraz częściej akceptowane i stosowane. Dotyczy to jednak bezpieczniejszego preparatu doustnego.

Listen on Spreaker.