Kawa z mlekiem czy bez? Jaka jest zdrowsza w cukrzycy i insulinooporności
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki tego czarnego i aromatycznego napoju. Zawarta w kawie kofeina nie tylko pobudza, ale także posiada szereg innych, cennych właściwości. Jednak czy osoby chorujące na cukrzycę mogą pozwolić sobie na jej picie?
Spis treści
- Właściwości kawy
- Kawa a ryzyko cukrzycy
- Kawa a cukrzyca – czarna czy z mlekiem?
- Skutki uboczne picia kawy
Cukrzyca typu 2 jest jedną z częściej występujących chorób metabolicznych na całym świecie. Choć kojarzona jest głównie z osobami starszymi, coraz częściej zmagają się z nią młodzi ludzie. Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, dlatego tak ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta. Kawa czarna czy z mlekiem, która jest zdrowsza dla cukrzyka?
Właściwości kawy
Kofeina, której bogatym źródłem jest kawa, znalazła zastosowanie w lekach przeciwbólowych, przeciwmigrenowych i pobudzających. Zawiera cenne antyoksydanty (kwasu kawowego i chlorogenowego), które neutralizują wolne rodniki i usprawniają mechanizm obronny organizmu. Ukryta w ziarnach kawy kofeina, teobromina i teofilina oddziałują na centralny układ nerwowy:
- usprawniają procesy myślowe,
- zwiększają pamięć krótkotrwałą,
- poprawiają koncentrację.
Jak dowodzą przeprowadzone badania, związki te zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona. W składzie kawy znajdziemy również tłuszcze, węglowodany, minerały, kwasy roślinne, proteiny i alkaloidy.
Kawa a ryzyko cukrzycy
Uważa się, że regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zdaniem naukowców, spożycie trzech filiżanek kawy każdego dnia, przyczynia się do zahamowania rozwoju wspomnianej choroby. Kawa poprawia odpowiedź wydzielniczą trzustki. Kwas chlorogenowy, należący do grupy polifenoli, posiada zdolność zwiększania insulinowrażliwości komórek i zmniejsza wchłanianie glukozy w przewodzie pokarmowym.
Ponadto kawa obniża stężenie cytokin, których wysoki poziom sprzyja rozwojowi cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że najistotniejszą rolę w zapobieganiu cukrzycy odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.
Czytaj też: Czy kawa zbożowa jest zdrowa?
Kawa a cukrzyca – czarna czy z mlekiem?
Nie ma przeciwwskazań, by osoby z cukrzycą musiały zrezygnować z picia kawy. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na jej rodzaj. Kawa czarna, niezależnie od tego czy mielona, czy rozpuszczalna, nie zawiera w składzie cukru. Tym samym nie stanowi żadnego zagrożenia dla cukrzyków.
Natomiast picie kawy z mlekiem czy śmietanką jest już zupełnie inną kwestią. Laktoza, czyli cukier mlekowy zwiększa kaloryczność i indeks glikemiczny kawy. Kawa z mlekiem, w połączeniu z cukrem czy smakowym syropem glukozowo-fruktozowym, jest źródłem cukrów prostych, a jej wypicie skutkuje wzrostem stężenia glukozy we krwi. Dlatego, o ile lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, osoby z cukrzycą typu 2, mogą sięgnąć po czarną kawę bez żadnych dodatków.
Kawa wypita w ilości trzech filiżanek dziennie, bez mleka i żadnych polepszaczy smaku, jest w pełni bezpieczna dla osób chorujących na cukrzycę.
Czytaj też: Dodatki do kawy wzmacniające zdrowie
Skutki uboczne picia kawy
Choć picie czarnej kawy niesie za sobą wiele właściwości zdrowotnych, to jednak jej nadmierne spożywanie, w szczególności w połączeniu z paleniem papierosów, może mieć negatywny wpływ na organizm. Zbyt duża ilość kofeiny może przyczynić się do występowania:
- chorób układu krwionośnego,
- arytmii serca,
- nadpobudliwości,
- problemów ze snem,
- kłopotów żołądkowych.
Dlatego by w pełni korzystać z właściwości zdrowotnych kawy, należy zachować umiar w jej piciu.
Porady eksperta