Dowiedziałaś się, że masz stan przedcukrzycowy? To zrób w pierwszej kolejności
Stan przedcukrzycowy to sygnał ostrzegawczy, którego nie warto ignorować. Oznacza, że poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, ale jeszcze nie na tyle, by rozpoznać cukrzycę. Sprawdź, co warto zrobić w pierwszej kolejności, by zatrzymać rozwój choroby i zadbać o zdrowie.

Diagnoza stanu przedcukrzycowego
Jeśli lekarz poinformuje cię, że masz stan przedcukrzycowy, w pierwszej kolejności najprawdopodobniej poczujesz zaskoczenie. Choć przed tobą sporo pracy, warto potraktować tę diagnozę jako szansę na skuteczniejszą kontrolę poziomu cukru we krwi i powrót do pełni zdrowia. Niestety wiele osób nie ma takiej możliwości.
Według danych Centers for Disease Control and Prevention aż 98 milionów Amerykanów zmaga się ze stanem przedcukrzycowym, ale aż 80 proc. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Diagnoza oznacza, że poziom cukru we krwi jest podwyższony, lecz nie osiąga jeszcze wartości charakterystycznych dla cukrzycy. Dobrą wiadomością jest to, że można to cofnąć.
Zmiany w stylu życia i diecie we wczesnych stadiach stanu przedcukrzycowego mogą być czynnikiem decydującym o tym czy rozwinie się u ciebie cukrzyca typu 2, czy nie
- wyjaśniła dietetyczka Bridget Wood.
Co więcej, odpowiednie działania mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy nawet o połowę. To naprawdę istotne, ponieważ brak interwencji może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar czy niewydolność nerek.
Jeśli właśnie dowiedziałaś się, że masz stan przedcukrzycowy, to idealna okazja by zmniejszyć stężenie glukozy we krwi i poprawić ogólną kondycję zdrowotną. Co zrobić w pierwszej kolejności?

Nie panikuj
Choć może to brzmieć zaskakująco, właśnie tę radę dietetyczka Bridget Wood przekazuje swoim klientom jako pierwszą. Patrząc w przyszłość, cukrzyca typu 2 wcale nie musi być jej częścią.
Istnieją zasoby, takie jak programy zapobiegania cukrzycy, a jeśli potrzebujesz bardziej zindywidualizowanej opieki, współpraca z zarejestrowanym dietetykiem może pomóc ci zarządzać wszystkim na początku bez poczucia przytłoczenia
- powiedziała.
Dodawaj rośliny do posiłków
Łatwo skupić się na tym, co należy wykluczyć z diety, ale często skuteczniejsze okazuje się zastanowienie nad tym, co warto do niej dodać, by stała się zdrowsza. Od czego najlepiej zacząć?
Zachęcam do skupienia się na jedzeniu większej ilości roślin, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasola, orzechy i nasiona, a także do jedzenia mniejszej ilości mięsa. W przeciwieństwie do produktów pochodzenia zwierzęcego rośliny dostarczają błonnika, który wspomaga kontrolę masy ciała, kontrolę poziomu cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu
- wyjaśniła dietetyczka Sheri Gaw.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Podczas gdy dieta może być dobrym punktem wyjścia, zwiększenie ruchu może być kolejnym narzędziem do poprawy funkcji insuliny, co może opóźnić lub zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2
- powiedziała Bridget Wood.
Na początek dobrym pomysłem będzie codzienny spacer lub jazda na rowerze, z czasem można dodać aerobik, jogę, pilates, nordic walking czy zumbę. Ważne jest, by znaleźć taką aktywność fizyczną, która będzie sprawiać nam przyjemność. Kluczem jest regularność.
Ogranicz spożycie napojów słodzonych cukrem
Napoje słodzone cukrem mogą być znaczącym źródłem dodanego cukru i mogą zawierać więcej węglowodanów niż niektóre posiłki spożywane przez ludzi, jeśli nie są świadomi swoich wyborów
- dodała ekspertka.
Jeżeli właśnie dowiedziałaś się o stanie przedcukrzycowym to idealny moment, by zacząć ograniczać spożycie cukru, zwłaszcza w postaci napojów gazowanych, słodzonej herbaty czy kawy. Jeśli jest ci trudno, wybieraj opcje bez dodatku cukru, ale dąż do tego, by pić wodę lub niesłodzoną herbatę. Dodawaj do niej cytrynę, ogórka, pokrojone owoce i miętę, ale zrezygnuj z nawyku słodzenia.
Wysypiaj się
Badania pokazują, że osoby ze stanem przedcukrzycowym śpią mniej niż wynosi ich faktyczne zapotrzebowanie na sen.
Zła higiena snu może być ukrytym źródłem stanu zapalnego i z czasem zwiększać insulinooporność, co ostatecznie prowadzi do przewlekłej choroby, takiej jak cukrzyca typu 2
- wyjaśniła dietetyczka.
Warto jednak pamiętać, że poprawa jakości snu to proces, który wymaga czasu i konsekwencji. Dobrym początkiem jest wprowadzenie regularnych godzin nocnego odpoczynku, czyli kładzenie się do łóżka i wstawanie o tej samej porze każdego dnia.