Darmowe aplikacje mobilne dla cukrzyków
Mobilne aplikacje znacznie ułatwiły codzienne funkcjonowanie osób z cukrzycą, których życie wymaga ciągłej samokontroli. Aplikacje dla diabetyków są jak asystent przypominający o kolejnych pomiarach poziomu glukozy we krwi, dział analiz i bank danych w jednym.
Spis treści
Mobilne aplikacje dla cukrzyków z powodzeniem mogą zastąpić dzienniczek samokontroli każdego diabetyka. W zwykłym zeszycie chory notuje wykonywane wielokrotnie w ciągu dnia pomiary poziomu glukozy we krwi, dawki insuliny. Wielu chorych na cukrzycę zapisuje też wyniki zleconych przez lekarza badań kontrolnych, swoje aktywności, zjedzone posiłki. Wszystkie tego typu dane można mieć zapisane w aplikacji mobilnej, która ma o wiele więcej przydatnych rozwiązań niż zwykły zeszyt. Jednak którą aplikację dla diabetyków wybrać? Jakie ciekawe funkcje mają darmowe aplikacje dostępne w języku polskim?
Jak wybrać aplikację
Wnikliwie przeczytaj opinie innych użytkowników. Szybko zorientujesz się, że w wielu aplikacjach dla cukrzyków generowanie raportów do druku czy ustawianie niezwykle przydatnych przypomnień o badaniach czy wizytach kontrolnych wymaga wykupienia dostępu do rozszerzonej wersji. W licznych przypadkach można wpisać tylko podstawowe dane. Trzeba to robić ręcznie albo wynik jest automatycznie przesyłany z glukometru. Ważne też jest, jakiego rodzaju dane można wprowadzać, szczególnie, gdy ktoś ma inne choroby poza cukrzycą. Informacje na temat ciśnienia, parametrów pracy serca, wagi, apetytu, temperatury czy samopoczucia też mogą mieć istotne znaczenie i o wiele wygodniej mieć te wszystkie dane w jednym miejscu.
Wybór 7 aplikacji w języku polskim
Aplikacja ma czytelną grafikę, jest bardzo prosta w obsłudze i zawiera wiele przydatnych funkcji dla osób z cukrzycą. Automatycznie przedstawia pobrane z glukometru wyniki w formie kolorowego, przejrzystego dzienniczka i wykresów (dane z okresu do 365 dni), które pozwalają szybko ocenić powiązania pomiędzy poziomem cukru we krwi, a posiłkami, przyjmowaniem insuliny i aktywnością fizyczną. Powiadamia o powtarzających się wysokich lub niskich poziomach cukru. Wyraźnie widać też procentowy udział dobrych i złych wyników w ciągu dnia. To bardzo przydatne i motywuje do zmiany nawyków. Jest też automatyczne przesyłanie powiadomień na smartfon w przypadku wykrycia wysokich lub niskich glikemii, co zwiększa bezpieczeństwo chorego. W aplikacji jest dostępne narzędzie do porównywania wyniku hemoglobiny glikowanej (HbA1c) uzyskanego w laboratorium z wynikami z glukometru z ostatnich 3 miesięcy. Wynik testu z laboratorium trzeba wprowadzić ręcznie. Synchronizacja danych z aplikacją Apple zdrowie daje pełny obraz ogólnego stanu zdrowia.
Wybrane funkcje:
- udostępnianie raportów (rodzinie, lekarzowi)
- przypomnienia o konieczności zmierzenia poziomu cukru we krwi lub podania insuliny
- można ustalać spersonalizowane cele, np. dotyczące liczby kroków, spożytych kalorii
Ważne: aplikacja jest bezpłatna, dostępna na iOS i Android.
2. Contour Diabetes
Wyniki oznaczane na kolorowym wykresie. Wszystko przejrzyste i czytelne, choć polscy użytkownicy narzekają na chwilowe "przestoje" w działaniu. W nowej zaktualizowanej wersji jest wiele przydatnych funkcji, np. na podstawie danych, które są przesyłane automatycznie z glukometru, aplikacja analizuje schemat zachowań użytkownika i wskazuje możliwe przyczyny niepowodzeń terapeutycznych. Przypomina o lepszej samokontroli i zachęca cukrzyka do zmiany nawyków, by osiągnął lepsze wyniki. Można ustawić przypomnienie, by następnym razem, np. przed weekendowym spotkaniem ze znajomymi, wyświetlił się komunikat o spożyciu mniejszej porcji węglowodanów. Tę funkcję o nazwie "moje schematy" opracowano na podstawie modelu behawioralnego IMB - Information, Motovation, Behaviour (z ang. informacja, motywacja, zachowanie) opracowanego przez psychologów: prof. Williama Fishera oraz Jeffrey'a Fishera. Naukowcy wykazali, że osoby chore na cukrzycę potrzebują wartościowych informacji, motywacji do działania i określonej zmiany zachowania.
Wybrane funkcje:
- rozpoznanie 14 schematów zachowań
- przypomnienia ułatwiające zmianę nawyków
- raporty w formie dziennika lub pliku CSV
- dodawanie notatek tekstowych, głosowych (wpisów, zdjęć posiłków, nazw leków)
Ważne: aplikacja jest bezpłatna, dostępna na iOS i Android, warto wcześniej sprawdzić, czy wybrany model telefonu znajduje się na liście kompatybilnych urządzeń.
3. Cukrzyca - Diabetes
Przydatny program dla diabetyków. Aplikacja śledzi kluczowe dane i umożliwia ich analizę na interaktywnych wykresach. Choć brakuje trochę kolorystycznych oznaczeń dobrego lub złego wyniku, co ułatwiłoby ich szybką interpretację. Statystyki obejmujące od 7 dni do 3 miesięcy.
Wybrane funkcje:
- eksport danych (do CSV, XML)
- możliwość dodawania własnych notatek
Ważne: aplikacja jest bezpłatna, dostępna na iOS i Android.
4. Diabdis - Dzienniczek diabetyka
Rozbudowany dzienniczek glikemii w ładnej, delikatnej wersji graficznej. W kalkulatorze posiłków jest ok. 2000 produktów, dzięki czemu łatwo można obliczyć, ile węglowodanów (i kalorii) znajduje się na talerzu. Można dodawać własne produkty do listy. Istnieje możliwość wygenerowania raportu z wynikami pomiarów. Wystarczy wybrać zakres dat i docelowy adres e-mail. Aplikacja dostosowana jest do osób w każdym wieku, o różnych typach cukrzycy. Udogodnieniem jest możliwość zainstalowania jej na smartwatchu.
Wybrane funkcje:
- czat z wybranym ekspertem, np. psychologiem, edukatorem cukrzycowym, diabetologiem, trenerem
- wirtualna apteczka (można dopisać informacje o przyjmowanych lekach)
- generowanie raportu (PDF)
Ważne: aplikacja jest bezpłatna, dostępna na iOS i Android.
5. mySugr - Dzienniczek Cukrzyka
Bardzo wygodna, przejrzysta i intuicyjna aplikacja dla cukrzyków. Pomaga śledzić poziom glukozy we krwi, by uniknąć hipoglikemii lub hiperglikemii. Cały czas towarzyszy użytkownikowi cukrzycowy potworek, który wydaje zaskakujące dźwięki. W aplikacyjnym mobilnym dzienniczku można zapisywać wszystkie posiłki i przyjmowane lekarstwa oraz dodawać własne notatki dotyczące aktywności fizycznej czy samopoczucia. Jest też miejsce na własne zdjęcia. Automatycznie pobiera dane z glukometru. Na głównym ekranie aplikacji użytkownik zawsze ma wgląd do swojej średniej cukru we krwi, dawki insuliny, aktywności.
Wybrane funkcje:
- przypomnienia o wykonaniu pomiaru poziomu glukozy
- pobieranie raportów z dowolnego okresu (PDF, CSV, MS Excel)
- ]wyzwania motywacyjne, za które otrzymuje się czasowy dostęp do rozszerzonej wersji aplikacji
Ważne: aplikacja jest bezpłatna w wersji podstawowej, dostępna na iOS i Android.
Cukrzyca w liczbach
Według statystyk WHO na świecie jest prawie 415 mln osób chorych na cukrzycę. W Polsce cierpi na nią ok. 3,5 mln osób i ta liczba, niestety, będzie się powiększać. Według medycznych prognoz w 2020 roku co 10 Polak będzie chorował na cukrzycę.
Eksperci podkreślają, że osoby z cukrzycą, zwłaszcza typu 2, zbyt rzadko dokonują pomiarów poziomu glikemii, co ma na pewno znaczenie dla długoterminowego wyrównania cukrzycy. Rozwój technologii sprawił, że chorzy mają dostęp do coraz nowocześniejszych i nieustannie udoskonalanych aplikacji mobilnych, które pomagają monitorować stan zdrowia i dobierać dawki insuliny.
W większości przypadków osoby chore na cukrzycę spędzają ze swoim lekarzem jedynie kilka godzin w roku, a przez resztę czasu polegają na samokontroli. Dzięki mobilnej aplikacji mogą mailowo przesyłać raporty lub drukować je przed kolejną wizytą. Każdego roku pojawia się kilkaset nowych aplikacji medycznych.
6. SugarBuster
Pomysłodawcą aplikacji jest wrocławianin Tomasz Weber, którego syn jest chory na cukrzycę typu 1. Zdiagnozowano ją, gdy chłopiec miał zaledwie 2 lata. SugarBuster to kolorowa edukacyjna gra, która umożliwia młodym diabetykom zdobycie cennej wiedzy, np. o indeksie glikemicznym wybranych produktów. Uczy odpowiednich działań, jakie należy wykonać przy niebezpiecznych poziomach cukru we krwi. Uczestnicy wybierają awatara swojej postaci i wyruszają w podróż po barwnej planszy, gdzie nie brakuje soczystych gruszek, smakowitych cukierków czy czekoladowych batoników. Rozgrywka wymaga uwagi, spostrzegawczości, uczy podejmowania decyzji i szybkiego przyswajania wiedzy. Uczestnicy zbierają kolejne punkty, muszą jednak cały czas obserwować poziom cukru, który może nagle podskoczyć lub spaść. Gdy jest on zbyt wysoki, gracz musi szybko znaleźć insulinę, jeśli jest zbyt niski - szukać glukozy. Aplikacja uzyskała pozytywną opinię Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii wieku rozwojowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Ważne: aplikacja jest bezpłatna, dostępna na iOS i Android.
7. VitaScale kalulator kalorii i wymienników
Aplikacja została stworzona z myślą o diabetykach typu 1 oraz osobach stosujących diety i liczących kalorie. Umożliwia obliczanie kaloryczności posiłków oraz zawartości węglowodanów, tłuszczów i białka. Zawiera kalkulator wymienników (WW - węglowodanowych, WBT - białkowo-tłuszczowych) i dzienniczek diabetyka, co ułatwia codzienne życie z cukrzycą.
Wybrane funkcje:
- produkty można wyszukiwać tekstem, przy pomocy głosu lub skanując kod kreskowy
- zintegrowany kalendarz z przypomnieniem o posiłku/przekąsce
- interaktywny pasek dziennego zapotrzebowania na kalorie i wartości odżywcze informuje o wykorzystanych limitach
- obliczanie wartości odżywczych i jednostek insuliny dla całego posiłku
Ważne: aplikacja jest bezpłatna, dostępna na Android.
"Podczas wyprawy liczy się każdy gram w plecaku, dlatego korzystam z mobilnej aplikacji. Nie oszczędzam na paskach i wykonuję od 6 do 20 pomiarów dziennie. Glukometr nawiązuje połączenie ze smartfonem przez Bluetooth i przesyła wszystkie dane, które są analizowane. Dopiero dzięki aplikacji zauważyłem pewne prawidłowości, że np. zawsze w sobotę wieczorem mam wysoki cukier. Bardzo przydatne i mobilizujące dla mnie są wszelkiego rodzaju podsumowania - tygodniowe, miesięczne. Kiedy widzę, że średni poziom cukru w minionym tygodniu wynosił 200, daje mi to do myślenia. Albo kiedy na koniec dnia widzę, że miałem 10 złych i 8 dobrych wyników, czuję, że przegrałem i muszę się bardziej postarać, może inaczej komponować dietę, więcej ćwiczyć. W aplikacji można wpisać numer bliskiej osoby, która otrzyma powiadomienie, gdy wynik będzie zły. Uważam, że to bardzo przydatna funkcja dla dzieci, młodzieży i osób, które od niedawna zmagają się z cukrzycą. Ja żyję z nią już 32 lata. Udowodniłem sobie i innym, że choroba nie jest przeszkodą w byciu aktywnym, tylko trzeba ją dobrze kontrolować. Aplikacja bardzo w tym pomaga, wyświetla różne podpowiedzi, np. "dostrzyknij parę jednostek lub ogranicz węglowodany". Mam w domu swój tradycyjny dzienniczek samokontroli, ale zaglądam do niego tylko od czasu do czasu, gdy chcę zanotować dłuższe spostrzeżenia i wnioski związane z moją chorobą."