Czy test spodni może wykryć cukrzycę? Prosta metoda, którą zrobisz w domu
Test spodni to prosty sposób, który może pomóc wykryć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - i to bez wizyty u lekarza. Wystarczy założyć parę spodni, którą nosiłaś w przeszłości, by sprawdzić, czy coś się zmieniło. Trudności z zapięciem ich w pasie to pierwszy sygnał ostrzegawczy.

Na czym polega test spodni?
Większość z nas ma w szafie stare ubrania, darzymy je sentymentem lub jesteśmy przekonani, że kiedyś się jeszcze przydadzą. Właśnie nadeszła ta chwila. Okazuje się bowiem, że spodnie z przeszłości mogą ostrzec przed rozwojem nieuleczalnej choroby.
Dorośli są narażeni na rozwój cukrzycy typu 2, jeśli nie mieszczą się już w jeansy, które nosili, gdy mieli 21 lat. Dane te przedstawił Roy Taylor z Newcastle University na spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą.
Zasadą jest, że obwód talii powinien być taki sam teraz, jak wtedy, gdy miałaś 21 lat. Jeśli nie możesz teraz wcisnąć się w spodnie tego samego rozmiaru, masz za dużo tłuszczu i dlatego istnieje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nawet jeśli nie masz nadwagi
- powiedział.
Wnioski te zostały oparte na niewielkim badaniu, które udowodniło, że pacjenci o prawidłowej wadze z cukrzycą typu 2 mogą „osiągnąć remisję” poprzez utratę wagi. W związku z tym, najlepszym testem ryzyka rozwoju cukrzycy ma być przymierzenie starych spodni i próba zapięcia ich w pasie. Zajmie to tylko kilka minut, a przekonamy się, jak bardzo zmieniła się nasza sylwetka i czy powinniśmy zareagować.

Utrata wagi powoduje remisję cukrzycy typu 2
Lekarze mają tendencję do zakładania, że cukrzyca typu 2 ma inną przyczynę u osób, które nie mają nadwagi. Oznacza to, że w przeciwieństwie do osób z nadwagą, osobom o prawidłowej wadze zazwyczaj nie zaleca się utraty wagi przed podaniem leków na cukrzycę i insuliny. Zamiast tego istnieje tendencja do rozpoczynania podawania insuliny i innych leków na znacznie wcześniejszym etapie
- wyjaśnił badacz.
Okazało się jednak, że utrata wagi bez względu na obecną sylwetkę ma niezwykle pozytywny wpływ na organizm.
Wykazaliśmy, że jeśli osoby o prawidłowej masie ciała stracą 10-15 proc. swojej wagi, mają bardzo duże szanse na pozbycie się cukrzycy
- dodał.
Uczestnicy badania, których średni wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 24,5, stosowali przez dwa tygodnie program odchudzania, który obejmował niskokaloryczną dietę płynną. Codziennie spożywali tylko 800 kalorii w postaci zup i koktajli.
Następnie przez cztery do sześciu tygodni starali się utrzymać nową wagę. Ukończyli trzy rundy, do momentu aż stracili 10-15 proc. masy ciała. 8 na 12 osób po utracie 10-15 proc. masy ciała uzyskało prawidłowe wyniki badań. Zaobserwowano remisję cukrzycy typu 2, zdefiniowaną jako uzyskanie właściwego poziomu cukru we krwi bez konieczności przyjmowania jakichkolwiek leków.
Dodatkowo doszło do obniżenia stężenia tłuszczu w wątrobie i trzustce oraz przywrócenia aktywności komórek wytwarzających insulinę.
Te wyniki, choć wstępne, bardzo wyraźnie pokazują, że cukrzyca nie jest spowodowana otyłością, ale zbyt dużą wagą dla własnego ciała. Jest spowodowana zbyt dużą ilością tłuszczu w wątrobie i trzustce, niezależnie od BMI. W wątrobie ten nadmiar tłuszczu uniemożliwia prawidłowe działanie insuliny. W trzustce powoduje, że komórki beta przestają produkować insulinę
- powiedział.
Wyniki te mogą być zaskoczeniem dla wielu osób. Istnieje przekonanie, że po diagnozie cukrzycy sprawa jest przesądzona.
Utrata masy ciała poprzez ograniczenie kalorii jest skutecznym sposobem na osiągnięcie remisji cukrzycy typu 2. Godne uwagi jest to, że w tej grupie osób bez otyłości odnotowano remisję na poziomie 67 proc.
- przekonywał badacz.
Tłuszcz trzewny a cukrzyca
Podczas spotkania zaprezentowano również wyniki innego badania, które wykazało, że poziom tłuszczu nagromadzonego w wątrobie jest wyższy u pacjentów z cukrzycą typu 2, niezależnie od ich wskaźnika masy ciała (BMI).
Wcześniejsze analizy sugerowały, że to właśnie nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie wątroby i trzustki może odgrywać kluczową rolę w rozwoju tej choroby, a jego redukcja może prowadzić do remisji.
Zespół badawczy z Newcastle przeanalizował dane dwóch grup pacjentów, którzy przeszli program odchudzający. Za pomocą skanów oceniono zawartość tłuszczu w wątrobie i trzustce przed i po redukcji masy ciała. Stwierdzono, że osoby z cukrzycą miały wyższy poziom tego rodzaju tkanki, a ilość ta malała po utracie wagi.
Naukowcy zwrócili uwagę, że nawet „prawidłowy” poziom tłuszczu w wątrobie może mieć udział w rozwoju cukrzycy typu 2. W ich ocenie obecne metody oceny tłuszczu wątrobowego powinny zostać zmodyfikowane i uwzględniać także wskaźnik masy ciała pacjenta.
Co zrobić, jeśli test spodni nie wyszedł pozytywnie?
Test spodni to nie diagnoza, tylko sygnał ostrzegawczy. Zmiany w obwodzie pasa mogą być pierwszym znakiem, że warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i zdrowiu metabolicznemu.
Umów wizytę u lekarza i poproś o skierowanie na morfologię krwi z oznaczeniem stężenia glukozy na czczo, hemoglobiny glikowanej i lipodogramu. Skorzystaj również z możliwości sprawdzenia masy ciała i wartości ciśnienia krwi.
Po upewnieniu się, że wyniki są prawidłowe, zajmij się redukcją masy ciała. Skup się na unikaniu wysokoprzetworzonych produktów, zwiększeniu spożycia warzyw, błonnika i białka oraz umiarkowanej aktywności fizycznej (np. 30 minut szybkiego marszu dziennie). Sprawdzaj efekty za pomocą pomiaru obwodu talii, a za kilka miesięcy ponownie przymierz spodnie, możesz być zaskoczona, że zapną się bez problemu.