Cukrzyk u dentysty

2018-05-10 1:00

Twoje dziąsła krwawią, gdy myjesz zęby, masz nawracające stany zapalne dziąseł, biały nalot w ustach, uczucie suchości? Nie zdziw się, jeśli twój dentysta zasugeruje ci, by zrobić badanie stężenia glukozy we krwi. Te objawy mogą oznaczać, że w twoim organizmie rozwija się cukrzyca.

Cukrzyk u dentysty
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co widzi dentysta u diabetyka
  2. Skutki nieleczonej cukrzycy
  3. Specyfika leczenia zębów i dziąseł cukrzyka

Na cukrzycę choruje w Polsce ponad 2,7 miliona osób, z czego aż 550 tys. nie jest świadome swojego stanu zdrowia – wynika z badań zaprezentowanych przez Komitet Zdrowia Publicznego PAN. Bywa, że diagnozę stawia... stomatolog. Dentyści coraz częściej kierują pacjentów z podejrzeniem cukrzycy na badania krwi lub do lekarzy rodzinnych. Powód? Wpływ choroby na zęby i zdrowie całej jamy ustnej jest łatwy do zauważenia, nawet przy zwykłym przeglądzie czy usuwaniu kamienia nazębnego w gabinecie.

Co widzi dentysta u diabetyka

Cukrzyca daje dość charakterystyczny obraz w jamie ustnej. Oprócz krwawienia dziąseł, trudno gojących się ranek i stanów zapalnych dziąseł widoczne bywają wykwity wskazujące na zakażenie drożdżakami (kandydozą). Specyficznym objawem zaawansowanej cukrzycy, a dokładnie jej powikłania, tzw. kwasicy ketonowej, jest również utrzymujący się nieświeży oddech. Wyczuwalny jest wówczas silny zapach acetonu, który przypomina słodką, owocową woń. Pacjent może skarżyć się na suchość w ustach, pieczenie, zaburzenia smaku – to objawy, które mogą wskazywać na wahania poziomu glukozy we krwi. U dzieci typowe jest przedwczesne wyrzynanie się zębów stałych. Podejrzenie o cukrzycę nasila się, gdy pacjent sygnalizuje, że problemy z dziąsłami nawracają, mimo że skrupulatnie dba o higienę. Zwłaszcza zaś wtedy, gdy ma nadwagę, przekroczył 50. rok życia i ma w rodzinie osoby chorujące na cukrzycę.

Skutki nieleczonej cukrzycy

Gdy choroba nie zostanie rozpoznana, skutki mogą być katastrofalne dla jamy ustnej i zębów. Osoby z wysokim poziomem glukozy we krwi są bardziej narażone na rozwój stanów zapalnych dziąseł. U cukrzyków rośnie predyspozycja do infekcji bakteryjnych tkanek miękkich, drożdżycy (kandydozy) jamy ustnej. Suchość w jamie ustnej prowadzi m.in. do owrzodzeń, niedobór śliny może przyspieszyć także rozwój próchnicy. Zgodnie z raportem IOSR Journal of Dental and Medical Sciences 1 na 3 pacjentów z cukrzycą doświadcza chorób przyzębia, co może przyśpieszyć utratę zębów. Spustoszenie w jamie ustnej to tylko czubek góry lodowej. Cukrzyca prowadzi do zaburzeń i chorób w całym organizmie. W tym m.in. rozwoju tzw. stopy cukrzycowej, udaru mózgu, zmian w dużych naczyniach krwionośnych mogących prowadzić m.in. do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a konsekwencji do zawału. Utrzymujący się podwyższony poziom cukru może odpowiadać także za pogorszenie się, a nawet utratę wzroku (retinopatia cukrzycowa), rozwoju chorób skóry i nefropatii cukrzycowej, która nieleczona prowadzi do niewydolności nerek. Groźnym dla życia powikłaniem jest śpiączka cukrzycowa. Dlatego o szczęściu może mówić pacjent, u którego dentysta w porę zdiagnozuje cukrzycę.

Specyfika leczenia zębów i dziąseł cukrzyka

U diabetyka wiele schorzeń jamy ustnej ma zaostrzony przebieg, a ich leczenie jest o wiele trudniejsze i dłuższe. Trudniej goją się np. rany po zabiegach stomatologicznych, rośnie także ryzyko infekcji, bo wysoki poziom cukru obniża odporność i uniemożliwia białym krwinkom zwalczanie bakterii. Jednak występujące u pacjentów z cukrzycą choroby przyzębia należy leczyć skrupulatnie i do skutku, gdyż infekcje dziąseł komplikują leczenie cukrzycy, osłabiając zdolność organizmu do kontrolowania poziomu cukru we krwi i upośledzają działanie insuliny.

miesięcznik "Zdrowie"