CUKRZYCA w podróży. Jak radzić sobie z cukrzycą na wakacjach?

2008-06-04 11:46

Cukrzyca niesie za sobą wiele ograniczeń. Chorzy często rezygnują m.in. z podróży i wakacje spędzają w domu. Nie ma jednak najmniejszego powodu, by tak było. Diabetyk również może podróżować. Sprawdź, jak zaplanować urlop, mając cukrzycę.

CUKRZYCA w podróży. Jak radzić sobie z cukrzycą na wakacjach?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. O czym musi pamiętać chory na cukrzycę, przygotowując się do podróży
  2. O czym musi pamiętać osoba z cukrzycą podczas jazdy samochodem
  3. Osoby chore na cukrzycę powinny zadbać o stopy w czasie podróży
  4. Analogi insuliny dają osobom z cukrzycą większą szansę na bezpieczną podróż
Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Cukrzyca niesie za sobą wiele ograniczeń. Osoby chore na cukrzycę często rezygnują m.in. z podroży. Specjaliści przekonują, że nie ma najmniejszego powodu, by diabetyk spędzał urlop w domu. Jak jednak wyjechać na wakacje, będąc cukrzykiem?

O czym musi pamiętać chory na cukrzycę, przygotowując się do podróży

  • Rano siadaj za kierownicą dopiero po zmierzeniu poziomu glukozy we krwi, przyjęciu insuliny i spożyciu posiłku. Jeśli masz mało czasu dobrym wyjściem będzie zmiana insuliny klasycznej na jej szybko działający analog.
  • Jeśli zaczynasz podróż z poziomem glukozy we krwi poniżej 90 mg%, to musisz zjeść posiłek zawierający węglowodany (kanapka, batony).
  • Jeżeli w ciągu dnia często doświadczasz hipoglikemii, porozmawiaj z lekarzem o nowoczesnej terapii analogowej, która zmniejsza ryzyko niedocukrzenia i pozwala na modyfikację pór posiłków.

O czym musi pamiętać osoba z cukrzycą podczas jazdy samochodem

Podróż samochodem to duży wysiłek, zarówno fizyczny jak i umysłowy. Przygotuj się więc na ryzyko wystąpienia hipoglikemii (zabierz ze sobą słodzony płyn, sok, kanapkę, cukier w kostkach lub glukozę w pastylkach). Zawsze miej przy sobie legitymację lub kartę diabetyka.

  • W miarę możliwości unikaj jazdy nocą.
  • Jeśli poczujesz się gorzej, niezwłocznie zatrzymaj samochód i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Jeśli podejrzewasz niedocukrzenie, zjedz węglowodany (słodki płyn lub dwie kostki cukru oraz kanapkę), a następnie zmierz poziom cukru we krwi i odpocznij. Nie wyruszaj w dalszą drogę przed upływem 45–60 minut od pojawienia się problemu, Twój mózg nie pracuje bowiem w tym okresie prawidłowo – możesz np. nieświadomie przejechać oś jezdni.
  • Jeśli jedziesz daleko, co 2–3 godziny zrób postój, w przerwie zmierz poziom cukru, nie zapomnij o posiłkach o odpowiedniej kaloryczności, ale nie przejadaj się. Prowadzenie samochodu po obfitym obiedzie czy kolacji grozi sennością.
  • Staraj się – zwłaszcza w dalekich trasach – jeździć z drugą osobą, będącą w stanie ci pomóc w przypadku hipoglikemii.
Ważne

Jak należy przewozić insulinę klasyczną i jej analogi

Wybierając się w podróż zabierasz ze sobą insulinę klasyczną lub jej analogi. Musisz je tak zabezpieczyć, by nie straciły swoich właściwości.

  • Nie zostawiaj niezabezpieczonych leków na dłużej w samochodzie. Latem, w temp. ponad 25°C insuliny tracą swoją biologiczną aktywność po 2 tygodniach, zaś zimą przechowywanie ich w temp. poniżej 0,5°C może je unieczynnić już nawet po kilkunastu minutach.
  • Nie wystawiaj preparatów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (zdegradowana insulina staje się żółtobrązowa).
  • W przypadku dłuższych podróży zaopatrz się w specjalny pojemnik utrzymujący stałą temperaturę.

Osoby chore na cukrzycę powinny zadbać o stopy w czasie podróży

Diabetycy podczas dłuższej jazdy samochodem powinni zwrócić uwagę na obuwie, zwłaszcza u osób od dawna cierpiących na cukrzycę wielogodzinna jazda może doprowadzić do wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej.

  • Jeżeli jeździsz w częste i wielogodzinne trasy, wyposaż swoje auto w tempomat. Urządzenie to pozwala utrzymać stałą prędkość pojazdu, bez konieczności naciskania na pedał gazu.
  • Prowadź auto w wygodnych, skórzanych butach, w których możesz swobodnie poruszać palcami. Weź też ze sobą drugie buty, by móc co parę godzin zmieniać obuwie. Noś skarpety z naturalnych włókien (bawełniane, wełniane), zawsze miej dodatkową parę na zmianę.

Analogi insuliny dają osobom z cukrzycą większą szansę na bezpieczną podróż

Osobom z cukrzycą mogą zdarzyć się sytuacje, gdy prowadzenie samochodu staje się niebezpieczne (warto jednak podkreślić, że diabetycy nie powodują więcej wypadków niż osoby zdrowe). Nowoczesna insulinoterapia oparta na analogach insuliny daje im większą szansę na bezpieczniejszą podróż.

  • Jeżeli Twoja aktywność zawodowa łączy się z podróżami autem to zdecydowanie wygodniejsze wydaje się stosowanie analogów insuliny. Zmniejsza się niebezpieczeństwo hipoglikemii między posiłkami, a analog możesz wstrzyknąć w czasie lub nawet po zjedzeniu posiłku w trakcie podróży. Stosowanie analogów daje więc nie tylko większą elastyczność w leczeniu, ale także lepszą kontrolę cukrzycy.
  • Bardzo ważne jest, aby pacjent wstrzymał się od kierowania pojazdem przez tydzień (lub dłużej, zależnie od indywidualnych problemów) po podjęciu leczenia insuliną czy zmianie schematu terapii, np. zamianie jednej postaci insuliny na inną lub zmiany dawkowania.