9 nieoczywistych rzeczy, które podnoszą poziom cukru we krwi
Cukrzyca typu drugiego to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób metabolicznych. Długotrwałe podwyższenie poziomu glukozy we krwi stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Choć uważa się, że głównym czynnikiem wpływającym na poziom cukru we krwi jest jedzenie, to stężenie glukozy uzależnione jest również od innych czynników.
Spis treści
W ciągu dnia, stężenie glukozy we krwi rośnie i maleje. Wszystko uzależnione jest głównie od spożywanych posiłków. Jednak u osób zmagających się z cukrzycą, organizm traci kontrolę nad regulacją poziomu cukru we krwi, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Niezwykle istotna jest znajomość podstawowych zasad i świadomość, co podwyższa poziom cukru we krwi.
9 nieoczywistych rzeczy, które podnoszą poziom cukru we krwi
Owoce
Ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych, owoce spożywane przez cukrzyków powinny być kontrolowane. Do tych, które mają wysoki indeks glikemiczny i podnoszą stężenie cukru we krwi zaliczymy np. banany, arbuza, winogrona, melona. Szczególną uwagę należy również zwrócić na soki owocowe, dżemy i powidła.
Warzywa
Choć warzywa zawierają dużą ilość błonnika, którego spożywanie wskazane jest w walce z cukrzycą, to jednak pewna grupa warzyw podnosi poziom cukru we krwi.
Do warzyw o wysokim indeksie glikemicznym należą głównie:
- kukurydza konserwowa,
- bób,
- groch zielony,
- ziemniaki
- i dynia.
Niektóre leki
Część leków - stosowanych przykładowo w leczeniu nadciśnienia tętniczego - sprzyja rozwojowi hiperglikemii.
Niekorzystny wpływ na poziom cukru we krwi mają także leki wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych, jak i te stosowane w walce z katarem.
Odwodnienie organizmu
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędnym elementem codziennej diety u osób chorych na cukrzycę. Konsekwencje nieprawidłowego nawodnienia są zdecydowanie gorsze niż u osób zdrowych. Odwodnienie zwiększa poziom glukozy we krwi, co prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, oczach i sercu.
Nieprawidłowy poziom cukru we krwi powoduje, że organizm stara się pozbyć nadmiaru glukozy, co uruchamia ośrodek pragnienia i zwiększa filtrację nerkową.
Częste oddawanie moczu i wzmożone pragnienie to dwa bardzo istotne objawy świadczące o niewyrównanej cukrzycy. Mała ilość ciemno zabarwionego moczu świadczy o odwodnieniu organizmu.
Zbyt mała ilość snu w nocy
Problemy ze snem negatywnie wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale także podwyższają poziom cukru we krwi. W przypadku, gdy bezsenność jest długotrwała, następuje zwiększenie wydzielania hormonów stresu, co spowalnia tempo przemiany materii.
Zbyt mała ilość snu zaburza wrażliwość tkanek na insulinę, co przyczynia się do rozwoju cukrzycy drugiego stopnia lub cukrzycy ciążowej.
Nadmierna ekspozycja na słońce
Częsta ekspozycja na słońce jest ryzykowna dla cukrzyka – zwiększa ryzyko omdleń czy zatruć. Dodatkowo może doprowadzić do odwodnienia, które zwiększa poziom cukru we krwi, jak również oparzeń słonecznych, które wiążą się z niepotrzebnym stresem.
Hormony stresu takie jak kortyzol i adrenalina, zwiększają poziom glukozy we krwi, ponieważ to właśnie pod ich wpływem wątroba uwalnia glukozę do organizmu.
Nie jedzenie śniadania
Osoby, które pomijają śniadania, narażone są na niebezpieczne dla zdrowia skoki poziomu glukozy we krwi w ciągu dnia.
Ponadto zauważono, że ci, którzy nie jedzą rano posiłku, mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi i częściej zmagają się z nadmiernymi kilogramami.
Pora dnia
Pora dnia, o której dokonujemy pomiaru cukru we krwi także nie jest bez znaczenia. Wraz z upływem dnia poziom glukozy wzrasta, podobnie jak po spożyciu posiłku.
U zdrowego człowieka, po 2 godzinach po jedzeniu, poziom cukru powinien obniżyć się do około 150 mg/dl.
Przebyte choroby
Do nieoczywistych rzeczy, które podnoszą poziom cukru we krwi zalicza się także przebyte choroby np. udar i zawał mięśnia sercowego.
Niekorzystny wpływ na stężenie glukozy ma również stres.
Porady eksperta