4 sytuacje, gdy można rozpoznać cukrzycę. Lekarz: glukometr do tego nie służy!

2024-06-29 1:02

Z cukrzycą nie ma żartów. Nie pokonasz jej ziółkami czy innymi specyfikami modnymi w sieci. Tymczasem samodiagnozowanie, a nawet samoleczenie, cukrzycy staje się powoli grzechem narodowym. Lekarz przypomina, w jaki sposób powinno przebiegać rozpoznanie i terapia tej choroby.

4 sytuacje, gdy można rozpoznać cukrzycę. Lekarz: glukometr do tego nie służy!
Autor: GettyImages

Dr nauk med. i nauk o zdrowiu Szymon Suwała jest specjalistą endokrynologii i certyfikowanym lekarzem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Pracuje jako asystent kliniczny i dydaktyczny w Katedrze Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy.

Jego główne zainteresowania zawodowe to choroby tarczycy, otyłość, cukrzyca oraz szeroko pojęte zagadnienie profilaktyki i leczenia niedoboru witaminy D.

Na swoim profilu instagramowym przypomniał, jak rzeczywiście rozpoznaje się cukrzycę - jakie badania na to pozwalają.

Poradnik Zdrowie: Żyję z Cukrzycą

4 sytuacje, gdy rozpoznawana jest cukrzyca

Dr Suwała przypomniał, że cukrzyca jest diagnozowana w czterech przypadkach:

  1. U pacjenta stwierdzono przygodną glikemię żylną, oznaczoną o dowolnej porze dnia, wynoszącą minimum 200mg/dl. U chorego występują też objawy cukrzycy, jak np. osłabienie, zwiększone oddawanie moczu, zwiększone pragnienie itp.
  2. Dwukrotnie oznaczona glikemia na czczo (z dwóch różnych dni, po 8-14 godzinach od ostatniego posiłku) wynosi minimum 126mg/dl;
  3. Glikemia po 120 minutach po wypiciu standaryzowanego roztworu 75g glukozy wynosi minimum 200mg/dl;
  4. Odsetek HbA1c oznaczony odpowiednio certyfikowaną metodą wynosi minimum 6.5% (z wyłączeniem sytuacji, w których nie powinno się stosować tego kryterium, jak np. w przypadku niedokrwistości).

Glukometr nie służy do rozpoznawania cukrzycy

Co kluczowe, w żadnym z powyższych przypadków nie stosuje się oznaczenia krwi włośniczkowej (z palca), tj. z zastosowaniem glukometru.

Dlaczego? Jak przypomina dr Suwała, badanie domowym glukometrem jest obciążone ewentualnym błędem pomiaru wynoszącym do 15% w przypadku wartości >100mg/dl, lub nawet do 15mg/dl w przypadku wartości niższych.

- Glukometr służy wyłącznie samokontroli już rozpoznanych zaburzeń gospodarki węglowodanowej - podkreśla lekarz.

Cukrzyca - co to za choroba

Cukrzyca to grupa chorób charakteryzujących się przewlekłą hiperglikemią (zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi), wynikającą z zaburzeń wydzielania i/lub działania insuliny.

Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% chorych nawet nie wie o swoim problemie.

Sonda
Kontrolujesz regularnie swój poziom cukru we krwi?
Listen on Spreaker.