Te osoby są 10 razy bardziej narażone na COVID-19
Już na początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 określono te grupy chorych, u których ryzyko zakażenia koronawirusem jest szczególnie wysokie. Ostatnie badania wykazały, że do tej niemałej już społeczności należy dołączyć kolejne osoby, o których do tej pory w światowych wytycznych nawet nie wspominano.
Określenie grup narażonych na większe ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to był jeden z priorytetów walki z globalną pandemią. Celem ostatecznym było wdrożenie takich działań, aby maksymalnie uchronić osoby z grup ryzyka na zachorowanie na COVID-19, jej cięższy przebieg i większe ryzyko śmierci w wyniku powikłań tej choroby.
Do wspominanych grup ryzyka szczególnego zaliczono m.in. osoby:
- starsze
- z nadciśnieniem tętniczym
- z cukrzycą
- z chorobami układu krążenia
- z astmą
- z gruźlicą
- z przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
- z przewlekłą chorobą nerek
- z chorobami naczyń mózgowych
- z chorobą otyłości – zwłaszcza otyłością III stopni
- palące papierosy
- kobiety po menopauzie
Zobacz koniecznie: Objawy koronawirusa. Sprawdź czy masz objawy COVID-19!
Kolejne badania nad specyfiką, drogami i przebiegiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 sprawiają, że niestety, lista osób szczególnie zagrożonych tym wirusem powiększa się o kolejne grupy chorych.
Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie medycznym „Annals of Internal Medicine” pokazały, że na liście tej należy także uwzględnić osoby, o których do tej pory nawet nie wspominano.
Okazało się, że osobami narażonymi na 10-krotnie częstsze zakażenie koronawirusem i wywiązanie się choroby COVID -19 są osoby z zespołem Downa, czyli trisomią 21. Co więcej, u osób z zespołem Downa ryzyko wystąpienia ciężkich objawów COVID-19, a w efekcie ich hospitalizacji zwiększa się 4-krotnie.
Dlaczego dla tej grupy chorych COVID-19 jest szczególnie groźny? Naukowcy podają dwa główne powody. Pierwszym z nich są warunki zdrowotne. U osób z zespołem Downa występuje częściej obniżona odporność, niewydolność serca oraz dysfunkcje w działaniu płuc. Drugim powodem jest współwystępująca z zespołem Downa niepełnosprawność intelektualna (w różnym stopniu), która powoduje, że osoby te mogą mieć kłopot z odbiorem, przyswojeniem i przestrzeganiem nakazów ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Czytaj też:
- Niepełnosprawność intelektualna: objawy, przyczyny, leczenie
- Zespół Edwardsa: przyczyny, objawy, leczenie
- Zespół Turnera: przyczyny, objawy, leczenie
Porady eksperta