Stres pandemii COVID-19 spowodował nieregularne cykle miesiączkowe

2021-09-30 10:48

Pierwsze amerykańskie badanie oceniające wpływ stresu pandemicznego na miesiączkowanie kobiet wykazało, że ponad połowa badanych doświadczyła zaburzonego cyklu po rozpoczęciu pandemii. Badanie pozwala zrozumieć, w jaki sposób COVID wpłynął na zdrowie psychiczne i reprodukcyjne kobiet. Jedno i drugie nie powinno być lekceważone.

miesiączka
Autor: Getty Images

Nowe badanie Northwestern Medicine wykazało, że miesiączkujące kobiety doświadczyły nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym z powodu zwiększonego stresu podczas pandemii COVID-19. Doświadczały one przede wszystkim dłuższych miesiączek oraz zwiększonych dolegliwości bólowych spowodowanych przez okres.

Zbyt obfite miesiączki i ch przyczyny

W badaniu wzięło udział ponad 200 kobiet ze Stanów Zjednoczonych w okresie od lipca do sierpnia 2020 r. Celem badania było zrozumienie, w jaki sposób stres podczas pandemii COVID-19 wpłynął na ich cykle menstruacyjne. Ponad połowa (54%) osób biorących udział w badaniu doświadczyła zmian w swoim cyklu po rozpoczęciu pandemii COVID-19 w marcu 2020 r.

Badanie wykazało, że osoby, które doświadczyły wyższego poziomu stresu podczas pandemii COVID-19, częściej doświadczały bardziej obfitego krwawienia miesiączkowego i dłuższego okresu w porównaniu z osobami o umiarkowanym poziomie stresu.

Jak twierdzą autorzy, badanie opublikowane w Journal of Women’s Health umożliwia zrozumienie, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne i reprodukcyjne kobiet.

„Wiemy, że dodatkowy stres może negatywnie wpływać na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie, ale w przypadku kobiet które miesiączkują, stres może również zakłócić normalne wzorce cyklu miesiączkowego i ogólny stan zdrowia reprodukcyjnego” – powiedziała autorka Nicole Woitowich, adiunkt naukowy z Northwestern University Feinberg School of Medicine. 

Wcześniejsze badania wykazały, że nieprawidłowości cyklu miesiączkowego są często zgłaszane przez kobiety, które doświadczają zaburzeń nastroju, takich jak lęk i depresja, lub przez te, które borykają się z ostrymi stresorami życiowymi, takimi jak klęski żywiołowe, wysiedlenie, głód lub dezercja. 

„Biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter pandemii i jej znaczący wpływ na zdrowie psychiczne, dane te nie są zaskakujące i potwierdzają wiele doniesień w popularnej prasie i mediach społecznościowych” – powiedział Woitowich. 

Od początku pandemii media społecznościowe są jedną z głównych platform, na których kobiety i osoby miesiączkujące mogą dzielić się pytaniami lub obawami dotyczącymi ich cykli menstruacyjnych. Dopiero niedawno te obawy zostały uwzględnione przez społeczność badaczy biomedycznych. 

„Zdrowie reprodukcyjne nie powinno być ignorowane w kontekście COVID-19” – powiedział Woitowich. „Już dostrzegamy efekt fali tego, co się dzieje, gdy nie bierzemy pod uwagę tego ważnego aspektu zdrowia kobiet, ponieważ wiele z nich doświadcza obecnie nieprawidłowości cyklu miesiączkowego w wyniku szczepionek na COVID-19 lub infekcji COVID-19”.    

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.