Przyjmujesz statyny? Oto dlaczego powinieneś zaszczepić się na COVID-19
Naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine przeprowadzili badanie mające na celu określenie potencjalnego związku między stosowaniem statyn a COVID-19. Analizy wykazały, że przyjmowanie leków obniżających cholesterol wiąże się z ryzykiem poważniejszego przebiegu choroby.
Statny są wykorzystywane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, w szczególności frakcji LDL określanej mianem „złego” cholesterolu. Zgodnie z zalecaniami amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), osoby z chorobami serca uważa się za grupę o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu COVID-19, a szczepienia tych osób traktowane są jako priorytetowe.
Choć ostatnie badania przeprowadzone w tym roku wykazały, że środki obniżające poziom cholesterolu są związane ze zmniejszoną śmiertelnością u pacjentów z różnymi infekcjami dróg oddechowych oraz zmniejszonym ryzykiem rozwoju ciężkiej choroby COVID-19, wyniki te są sprzeczne z rezultatami otrzymanymi przez ekspertów z Johns Hopkins School of Medicine, którzy także zbadali związek między stosowaniem statyn a nasileniem choroby COVID-19 u hospitalizowanych pacjentów.
W tym celu przeprowadzili retrospektywną analizę pacjentów z COVID-19, którzy zostali przyjęci do szpitala Johns Hopkins Medical Institutions w okresie od 1 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r.
W swoich badaniach naukowcy skupili się przede wszystkimi na śmiertelności związanej z zakażeniem koronawirusem oraz ciężkich przypadkach infekcji zdefiniowanych jako przedłużony pobyt w szpitalu wynoszący co najmniej 7 dni i/lub wymagających inwazyjnej wentylacji mechanicznej.
Z 4447 pacjentów spełniających kryteria włączenia do analiz, 594 osoby były leczone statynami podczas przyjęcia do szpitala. Naukowcy doszli do wniosku, że stosowanie statyn nie wiązało się ze zmienioną śmiertelnością, ale z 18 proc. zwiększonym ryzykiem ciężkiej infekcji COVID-19.
Ekspertom udało się także wykazać, że statyny zwiększają ekspresję komórkową enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2), głównego receptora wykorzystywanego przez SARS-CoV-2 do uzyskania dostępu do komórek płuc.
Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania kliniczne, by ustalić, czy czasowe odstawienie leków obniżających poziom cholesterolu jest uzasadnione szczególnie wśród hospitalizowanych pacjentów z COVID-19.
Autorzy badania wskazują, że wyniki przeprowadzonych przez nich analiz zasługują na badania laboratoryjne w celu określenia potencjalnego mechanizmu lub mechanizmów wyjaśniających, dlaczego statyny mogą przyczyniać się do nadmiernego zapalenia płuc, a także pomóc ustalić, czy istnieją określone populacje pacjentów z COVID-19, które mogą odnieść korzyści z leczenia tymi środkami.