Poziom estrogenu a ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Ustalono zależności
Wyższy poziom estrogenu może mieć związek z niższym ryzykiem zgonu z powodu COVID-19 - twierdzą badacze ze Szwecji. Wyniki pracy zostały opublikowane w British Medical Journal.
Celem badania, którego autorami są naukowcy ze szwedzkiego Umeå University, było ustalenie, czy zwiększanie poziomu estrogenów za pomocą suplementacji u kobiet po menopauzie przełoży się na zmniejszenie śmiertelności z powodu zakażenia koronawirusem.
Już niemal od początku pandemii badacze podejrzewali bowiem, że przed ciężkim przebiegiem COVID-19 kobiety w pewnym stopniu są chronione przez żeńskie hormony płciowe - między innymi estrogeny - które mają działanie przeciwzapalne i pobudzają produkcję przeciwciał.
W trakcie analizy szwedzcy naukowcy przyjrzeli się danym 14 685 kobiet, które chorowały na COVID-19 (jeszcze, nim pojawiły się szczepionki) i były po menopauzie, po której poziom estrogenów znacząco się obniża..
227 kobiet (2 proc.) miało wcześniej rozpoznanego raka piersi i przyjmowało leki blokujące estrogeny (leczenie uzupełniające) w celu ograniczenia ryzyka nawrotu raka . 2535 kobiet (17 proc.) stosowało hormonalną terapię zastępczą (HTZ) w celu zwiększenia poziomu estrogenów i złagodzenia objawów menopauzy (grupa 2).
11 923 (81 proc.) kobiet nie stosowało żadnych leków i stanowiło grupę kontrolną.
Analiza porównawcza wszystkich danych wykazała, że w porównaniu z grupą, która nie stosowała żadnych suplementów ani leków, prawdopodobieństwo zgonu z powodu COVID-19 było dwukrotnie wyższe wśród kobiet stosujących blokery estrogenów (grupa 1), ale o 54 proc. niższe wśród kobiet stosujących HTZ (grupa 2).
Badacze podkreślają, że jest to badanie obserwacyjne i dlatego nie można z całą pewnością wykazać, że to właśnie suplementacja estrogenu miała wpływ na działanie ochronne u pacjentów chorych na COVID-19 i poddanych hospitalizacji. Jednak, jak napisali w komunikacie prasowym:
„To badanie pokazuje związek między poziomem estrogenu a śmiercią z powodu COVID-19. W związku z tym leki zwiększające poziom estrogenu mogą odgrywać rolę w wysiłkach terapeutycznych mających na celu złagodzenie nasilenia COVID-19 u kobiet po menopauzie i powinny być badane w randomizowanych badaniach kontrolnych ”.