Poważne problemy z sercem po COVID-19. "Każdy ozdrowieniec powinien zrobić te badania"

2022-02-21 5:59

Naukowcy po raz kolejny nie mają dobrych wieści dla ozdrowieńców - jak dowodzą wyniki najnowszych badań, SARS-CoV-2 może uszkadzać serce na wiele sposobów, dlatego osoby, które chorowały na COVID-19 mogą odczuwać problemy z sercem nawet w ciągu roku po wyzdrowieniu. I zachęcają, by ozdrowieńcy wykonali konkretne badania pod kątem problemów sercowo-naczyniowych.

Poważne problemy z sercem po COVID-19.  Każdy ozdrowieniec powinien zrobić te badania
Autor: Getty Images

Od pewnego czasu wiadomo, że COVID-19 może wpływać na serce na różne sposoby. W trakcie infekcji koronawirusem - zwłaszcza takiej o ostrym przebiegu - i stanu zapalnego dochodzi do uszkodzeń mięśni, naczyń krwionośnych, zaburzeń procesów krzepnięcia. W trakcie infekcji może dojść również do zakrzepów, blokujących przepływ tlenu, a w efekcie np. do zawału.

Równie poważne mogą być jednak problemy z sercem, odczuwane już po wyzdrowieniu. Problemom tym przyjrzeli się epidemiolodzy z St. Louis Health Care System w USA. Wykorzystując dane zgromadzone w bazie danych Departamentu ds. Weteranów przeanalizowali w sumie wyniki badań 153 760 osób, które z powodu COVID-19 leczone były w amerykańskich szpitalach.

Analiza wykazała, że po upływie pierwszego miesiąca po zakażeniu ozdrowieńcy są narażeni na wyższe ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej obejmującej kilka kategorii, w tym zaburzenia naczyniowo-mózgowe, zaburzenia rytmu serca, chorobę niedokrwienną serca, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca i chorobę zakrzepowo-zatorowa.

Wyższe ryzyko notowano zarówno u osób, które z powodu COVID-19 trafiły do szpitala, jak i tych, którzy w ostrej fazie zakażenia nie były hospitalizowane. „Te zagrożenia i obciążenia były widoczne nawet wśród osób, które nie były hospitalizowane w ostrej fazie zakażenia i zwiększały się stopniowo w zależności od warunków opieki w ostrej fazie [nie hospitalizowano, hospitalizowano i przyjęto na oddział intensywnej terapii]” napisali autorzy badania.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Naukowcy określili ryzyko i częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych u ozdrowieńców jako "istotne". Ich zdaniem pandemia najpewniej zwiększy wskaźnik chorób sercowo-naczyniowych na całym świecie. Około 4 proc. wszystkich ozdrowieńców będzie mogło zaś spodziewać się poważnych powikłań sercowych. Mimo, że liczba ta wydaje się być niewielka, należy wziąć pod uwagę olbrzymią liczbę osób, które chorowały lub zachorują na COVID-19.

Zdaniem badaczy ozdrowieńcy, zwłaszcza po ciężkim COVID-19, powinni zostać objęci opieką kardiologiczną. Zachęcają, by każdy, kto przeszedł zakażenie koronawirusem, poddał się badaniom przesiewowym pod kątem problemów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza jeśli zaobserwuje u siebie takie  objawy jak duszność i jej nasilenie podczas wysiłku lub ból w klatce piersiowej, zmniejszenie tolerancji wysiłku, kołatanie serca czy łatwiejsze męczenie się.

Ozdrowieńcom - po konsultacji z lekarzem - autorzy badania zalecają m.in. EKG spoczynkowe, Holter EKG, Echo serca z dopplerem, a także badanie D-dimerów jakościowe w osoczu, w kierunku ryzyka zakrzepowo-zatorowego.