Polskie ofiary koronawirusa - co o nich wiemy?

2020-11-16 20:22

Choć od 10 października w statystykach nie podaje się już informacji na temat płci i wieku osób zmarłych z powodu COVID-19, Ministerstwo Zdrowia udostępniło ostatnio dane na temat zgonów spowodowanych pandemią. Kto umiera częściej: kobiety czy mężczyźni? W jakim wieku była najmłodsza ofiara?

Ofiary koronawirusa
Autor: Getty Images

Od początku ogłoszenia pandemii Ministerstwo Zdrowia codziennie publikuje dane o nowych zakażeniach oraz zgonach wśród Polaków spowodowanych koronawirusem SARS CoV-2. Jednak w miarę jak liczba zgonów zaczęła drastycznie rosnąć, zdecydowano o zaprzestaniu podawania dokładnych informacji o zmarłych na COVID-19. Ministerstwo motywowało to "wydłużającą się formą komunikatów". 

Obecnie, gdy liczba zgonów przekroczyła już 10 tysięcy (stało się to 14 listopada), Ministerstwo Zdrowia zgodziło się udostępnić szczegółowe informacje na temat ofiar pandemii. Dane te są w niektórych przypadkach zaskakujące.

Spis treści

  1. 1. Kto częściej umiera na COVID: kobiety czy mężczyźni?
  2. 2. Ofiary koronawirusa a choroby współistniejące
  3. 3. W jakim wieku były ofiary?

1. Kto częściej umiera na COVID: kobiety czy mężczyźni?

Tutaj nie powinno być zaskoczenia, gdyż już na początku pandemii było jasne, że bardziej podatni na ciężki przebieg COVID-19 są właśnie mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy tłumaczą to m.in. różnicami w działaniu układu immunologicznego, a także stylem życia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>>  

Co ciekawe, w marcu we Włoszech dysproporcja między zgonami kobiet i mężczyzn była bardzo duża i wynosiła 30 do 70 procent. U nas była nieco mniejsza - wśród zmarłych było 42 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn (stan na 13 listopada). Ilustruje to poniższy wykres.

Zgony wśród kobiet i mężczyzn
Autor: Redakcja

2. Ofiary koronawirusa a choroby współistniejące

W kontekście koronawirusa bardzo dużo mówi się o chorobach współistniejących, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Należą do nich m.in.:

Według statystyk Ministerstwa większość ofiar (8075) miała choroby współistniejące, ale niestety resort zdrowia nie zbiera dokładnych danych na ten temat.

Umierają też jednak osoby nieobciążone żadnymi chorobami współistniejącymi - do 13 listopada było ich 1424. Do tej pory nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Niektórzy wysuwają hipotezę o burzy cytokinowej, czyli nadmiernej reakcji zapalnej organizmu na patogen. Nie jest to jednak do końca pewne. 

Zgony na COVID-19 a choroby współistniejące
Autor: Redakcja

3. W jakim wieku były ofiary?

Średni wiek ofiar koronawirusa to 75,6 roku, jednak już wiadomo, że umierają nie tylko ludzie starsi. Wśród ofiar są też osoby młode: 30-letnie, a także dzieci. Okazuje się, że najmłodsza ofiara, która zmarła na COVID-19, to zaledwie 16-dniowe niemowlę, kilka tygodni wcześniej zmarło również 4-miesięczne dziecko. Z kolei najstarsza ofiara miała 107 lat.

Czytaj też:

Została pochowana w reżimie sanitarnym. Okazało się, że nie była zakażona COVID-19
Sonda
Czy rząd radzi sobie z epidemią koronawirusa?