Podejrzewam, że mam COVID-19 - co robić? Instrukcja postępowania krok po kroku
Kaszlesz, masz gorączkę, czujesz się źle, słowem - dopadła cię infekcja. Być może to tylko przeziębienie. Co jednak, jeśli to COVID-19? Do czasu wyniku testu nie można tego wykluczyć. Co robić, jeśli podejrzewasz u siebie COVID-19? Dokąd się zgłosić i gdzie można zrobić test na COVID-19?
Większość objawów COVID-19 jest charakterystyczna również dla sezonowych infekcji - przeziębienia czy grypy. Zakażenie koronawirusem można podejrzewać wówczas, gdy dołączą się do nich kolejne objawy, np. utrata węchu lub smaku.
Jednak sam kaszel czy gorączka go nie wyklucza, dlatego by potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem trzeba wykonać test na koronawirusa. Co ma zrobić osoba, która podejrzewa u siebie COVID-19? Główny Inspektorat Sanitarny przygotował instrukcję, do której należy się stosować.
Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, gdyż wskazują na to objawy infekcji - masz gorączkę, kaszel, straciłeś węch lub smak, odczuwasz duszności, zostań w domu i umów się na teleporadę lub poradę u lekarza POZ.
Jeżeli w jej trakcie lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom o tym pracodawcę - za czas nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik przysługuje ci zwolnienie lekarskie.
Gdy otrzymasz skierowanie na test (wymaz z nosogardła), udaj się z nim do któregoś z punktów pobierania wymazów. Jeśli możesz tam dotrzeć o własnych siłach, nie korzystaj z komunikacji miejskiej. Jeśli nie jesteś w stanie, powiedz o tym lekarzowi - powinien zlecić wymaz u ciebie w domu.
Listę punktów znajdziesz POD TYM LINKIEM.
Wynik testu będzie dostępny dla lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl, a także na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli wynik badania będzie dodatni, laboratorium wykonujące test zamieści o tym informację w systemie EWP dostępnym dla służb sanitarnych i dla policji.
O wyniku badania poinformuje cię lekarz POZ telefonicznie - w przypadku braku takiego kontaktu zadzwoń do przychodni, w której zlecono ci badanie.
Test na koronawirusa można również zrobić komercyjnie, bez lekarza POZ. W takim przypadku gdy jego wynik jest dodatni, nie wychodź z domu, tylko umów się na teleporadę lekarza POZ.
W następnym kroku lekarz POZ zdecyduje, czy twój stan pozwala ci na to, by dochodzić do zdrowia w domu, czy też konieczna jest hospitalizacja - wtedy dostaniesz skierowanie do szpitala. Jeśli w domu nie masz warunków do tego, by odbywać izolację, lekarz może cię również skierować do izolatorium.
Jeśli w twoim wypadku możliwa jest izolacja domowa, lekarz, który cię na nią skierował, przekaże tę informację do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, wystawi ci również zwolnienie lekarskie.
Gdy informacja pojawi się w systemie, sanepid rozpocznie własne procedury - poprosi cię o przygotowanie listy osób, z którymi miałeś ostatnio kontakt po to, by przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne. Na osoby te może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna wówczas, jeśli wasz kontakt był na tyle bliski, że istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia. Pozostałe osoby zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym.
W każdym przypadku na kwarantannę trafią osoby, które z tobą mieszkają. Jeśli pracują, powinny złożyć u pracodawcy oświadczenie, że przebywają na kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania pracy zdalnej lub gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Niezbędne jest również zainstalowanie aplikacji "Kwarantanna domowa", którą można pobrać z Google Play lub z App Store. Po jej instalacji trzeba się zarejestrować za pomocą numeru telefonu.
Izolacja domowa trwa 10 dni: po tym czasie, jeśli nie masz objawów, zostajesz z niej zwolniony. W 8 dobie od wystąpienia objawów skontaktuje się z tobą lekarz, który poinformuje, co dalej - może zdecydować o przedłużeniu izolacji, jeśli wciąż masz objawy infekcji.
Jeśli w trakcie izolacji poczujesz się dużo gorzej, skontaktuj się z lekarzem, który zaleci hospitalizację. Jeśli wymagasz natychmiastowej pomocy, trzeba zadzwonić na pogotowie, poinformować o tym, że jest się w izolacji i opisać objawy, albo pojechać do szpitala z oddziałami zakaźnymi.
Porady eksperta