Pierwszy potwierdzony lek na COVID-19
W Wielkiej Brytanii od wtorku lekarze stosują w szpitalach deksametazol w leczeniu ciężko chorych pacjentów z Covid-19. To lek, który został oficjalnie potwierdzony w badaniach jako skuteczny,
Od wtorku szpitale w Wielkiej Brytanii zaczną stosować deksametazol w leczeniu ciężko chorych pacjentów z Covid-19 - powiedział minister zdrowia Matt Hancock. To efekt przełomowych badań, które udowodniły skuteczność leku - pierwszego potwierdzonego leku na koronawirusa.
- Pracujemy z Narodową Służbą Zdrowia, aby włączyć deksametazon do standardowej terpaii przeciwko Covid-19 już od dzisiejszego popołudnia - stwierdził Hancock, dodając, że Wielka Brytania ma obecnie dostęp do 200 tys. dawek leku.
Czytaj też: Nowe ognisko koronawirusa w Pekinie. Chiny zamykają miasto
Deksametazon w leczeniu COVID-19
Deksametazon - niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry - został we wtorek ogłoszony pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw Covid-19 została potwierdzona klinicznie.
Jak oznajmili we wtorek autorzy badania RECOVERY na Uniwersytecie Oksfordzkim, terapia deksametazonem wykazała "jasne i znaczące efekty" w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu.
- Jest niedrogi, dostępny na półkach i może od razu być używany do ratowania życia pacjentów na całym świecie - stwierdził jeden z autorów badania Peter Horby. Jego zdaniem badanie jest "wielkim przełomem".
Polecamy: Szumowski o pandemii w Polsce: mamy istotne spadki zachorowań
Główny doradca medyczny brytyjskiego rządu Chris Whitty stwierdził zaś na Twitterze, że jest to "jak dotąd najważniejszy wynik badań klinicznych ws. Covid-19".
W ramach randomizowania badania na dużą skalę, 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę. Po 28 dniach, liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.