Odkryto, dlaczego ciężarne chore na COVID-19 zwykle nie zarażają swoich dzieci
Kobiety w ciąży chorują na COVID-19, jednak wskaźniki przenoszenia zakażenia z matki na dziecko w okresie ciąży są bardzo niskie. Już wiadomo, dlaczego tak się dzieje, a odkrycie naukowców z Boston University School of Medicine opublikowano w American Journal of Pathology.
Kobiety w ciąży mogą zarazić się koronawirusem, a jeśli nie są zaszczepione, choroba może mieć poważne konsekwencje, łącznie z przedwczesnym porodem. Bardzo rzadko zdarza się jednak, by zakażenie zostało przeniesione na płód. Badacze już od pewnego czasu podejrzewali, że to zasługa łożyska.
Hipotezę tę potwierdziło najnowsze badanie, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Badacze pobrali łożyska od dwóch grup kobiet, które urodziły dzieci w szpitalu Boston Medical Center w okresie od lipca 2020 do kwietnia 2021 r. Pierwszą grupę stanowiły kobiety, których ciąża przebiegała prawidłowo, a w jej trakcie nie doszło do zakażenia SARS-CoV-2. W drugiej grupie znalazły się kobiety, które w trakcie ciąży chorowały na COVID-19.
Badanie wykazało, że ACE-2, receptor, który umożliwia wirusowi SARS-CoV-2 wnikanie do komórek, w łożyskach kobiet chorujących na COVID-19 występuje na niższym poziomie, niż u kobiet, które nie chorowały na COVID-19.
- Uważamy, że kiedy kobieta w ciąży choruje na COVID-19 w ciąży, łożysko wydala ACE-2 i w ten sposób blokuje przeniesienie SARS-CoV-2 na płód – wyjaśniła współautorka badania, dr Elizabeth S. Taglauer, adiunkt pediatrii na BUSM.
Zdaniem badaczy łożysko wykazuje wiele podobieństw do płuc, dlatego badanie to podkreśla również znaczenie badania łożyska w celu zrozumienia chorób płuc, a także podkreśla ważną rolę kontrolowania poziomu receptora ACE-2 jako sposobu na zapobieganie SARS- Zakażenia CoV-2.
- Łożysko to jedna z niewielu „historii sukcesu” pandemii. Jeśli lepiej zrozumiemy, w jaki sposób łożysko w naturalny sposób chroni dzieci przed COVID-19, może to dostarczyć ważnych informacji na temat terapii i strategii zapobiegających dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji wywołanych przez tego wirusa – dodaje dr Elizabeth S. Taglauer.
Porady eksperta