Nowy typ testów na COVID-19. Szybsze, tańsze i bardzo wiarygodne
Czy to koniec z długim oczekiwaniem na wynik testu na COVID-19? Bezpieczne, wiarygodne, w dodatku bardzo szybkie testy na COVID-19 opracowali naukowcy z USA w odpowiedzi na nowe mutacje koronawirusa, których pojawienie się wymusza większą dokładność testowania oraz możliwość szybszego uzyskania wyniku.
Nowe testy na COVID-19 stworzyli naukowcy z National Institutes of Health (NIH) w USA w efekcie współpracy badaczy z różnych placówek - Narodowego Instytutu Oka (NEI), Centrum Klinicznego NIH (CC) oraz Narodowego Instytutu Badań Stomatologicznych i Twarzoczaszki (NIDCR).
Standardowe testy molekularne PCR do wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 wymagają amplifikacji (czyli zwiększenia ilości) wirusowego RNA do poziomów wykrywalnych przy użyciu tzw. technologii ilościowego PCR. Wcześniej jednak z próbki trzeba wyodrębnić RNA. Nowo opracowana metoda omija konieczność wyizolowania materiału genetycznego RNA wirusa i upraszcza proces oczyszczania próbki, co potencjalnie skraca czas oczekiwania na wynik oraz zmniejsza koszt samego testu.
Zespół kierowany przez dr n. med. Roberta B. Hufnagela, kierownika Jednostki Genetyki Medycznej i Genomiki Okulistycznej NEI oraz dr Bin Guana, pracownika Laboratorium Genomiki Okulistycznej w NEI, przetestował różne substancje chemiczne po to, by zidentyfikować te, które mogą zachować RNA wirusa w próbkach przy ich minimalnej degradacji, jednocześnie umożliwiając bezpośrednie wykrycie wirusa za pomocą RT-qPCR.
Najbardziej obiecująca okazała się żywica chelatująca, która zwiększa w próbkach ilość RNA wirusa SARS-CoV-2 i pozwala je zachować, a w dodatku inaktywuje wirusa, dzięki czemu personel laboratoryjny może badać próbki bez ryzyka zarażenia się wirusem (w przypadku próbek dodatnich).
Następnie pobrane tą metodą od pacjentów próbki zostały po raz kolejny przetestowane, tym razem w Centrum Klinicznym NIH przez zespół badaczy pod kierownictwem dr n. med. Karen M. Frank przy użyciu konwencjonalnej ekstrakcji RNA i testów RT-qPCR. Próbki w buforze z żywicą chelatującą najpierw ogrzano, a następnie zbadano wirusowe RNA metodą RT-qPCR. Okazało się, że użyty do testu preparat znacząco zwiększa wydajność RNA dostępnego do testowania w porównaniu ze standardową metodą.
- Uważamy, że ta nowatorska metodologia ma wyraźne korzyści w postaci zwiększenia czułości, oszczędności kosztów i czasu podczas testowania. Dodatkowo metoda stabilizuje RNA w temperaturze pokojowej, ułatwiając transport, przechowywanie i obsługę w warunkach klinicznych. - powiedział Robert B. Hufnagel.
Porady eksperta
Polecany artykuł: