Naukowcy: Stosowanie tego popularnego leku może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
Naukowcy z George Washington University odkryli, że niskie dawki aspiryny mogą zmniejszyć potrzebę wentylacji mechanicznej, konieczność przyjęcia na OIOM i śmiertelność szpitalną u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Wyniki badania zostały opublikowane w Anesthesia & Analgesia.
W badaniu wzięło udział ponad 400 pacjentów przyjętych od marca do lipca 2020 roku do szpitali w całych Stanach Zjednoczonych, w tym szpitali GW Hospital, University of Maryland Medical Center, Wake Forest Baptist Medical Center i Northeast Georgia Health System.
Po uwzględnieniu danych demograficznych i chorób współistniejących, stosowanie aspiryny wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka wentylacji mechanicznej (redukcja o 44%), przyjęcia na OIOM (redukcja o 43%) i śmiertelnością wewnątrzszpitalną (redukcja o 47%).
Nie było różnic w poważnych krwawieniach lub jawnej zakrzepicy między osobami zażywającymi aspirynę a osobami nieużywającymi aspiryny.
Stosowanie aspiryny w przebiegu COVID-19
„Gdy dowiedzieliśmy się o związku między zakrzepami krwi a COVID-19, wiedzieliśmy, że aspiryna - stosowana w zapobieganiu udarowi i zawałowi serca - może być ważna dla pacjentów z COVID-19” - powiedział dr Jonathan Chow, adiunkt anestezjologii i intensywnej opieki medycznej oraz dyrektor Critical Care Anesthesiology Fellowship w GW School of Medicine and Health Sciences.
„Nasze badania wykazały związek między niską dawką aspiryny a zmniejszeniem ciężkości COVID-19 i śmiercią” – podkreślił.
Czytaj też:
- Eksperci WHO: Szczepionka Johnson & Johnson zalecana w krajach z różnymi wariantami koronawirusa
- Powrót lockdownu w całej Polsce. Od kiedy?