Naukowcy: niedokrwienny udar mózgu może pogorszyć przebieg COVID-19

2021-04-07 15:05

Osoby z niedokrwiennym udarem mózgu są bardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy też badali, czy zastoinowa niewydolność krążenia zwiększa ryzyko cięższego przebiegu COVID-19. Do jakich wniosków doszli?

Naukowcy: niedokrwienny udar mózgu może pogorszyć przebieg COVID-19
Autor: Getty Images

Najnowsze ustalenia naukowe pokazują, że choroby układu krążenia, w tym sercowo-naczyniowe mogą mieć wpływ na cięższy przebieg COVID-19. Do tego powodują wystąpienie różnego typu powikłań oraz zwiększają ryzyko zgonu. Jak poinformowali badacze, tej zależności nie potwierdzono jednak w przypadku zastoinowej niewydolności krążenia. Sami badacze byli zaskoczeni swoim odkryciem.

Dr Jamil Aboulhorn z Centrum Leczenia Niewydolności Serca Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wyjaśniła, że u pacjentów z zastoinową niewydolnością krążenia przebieg COVID-19 jest podobny jak u większości zakażonych. Ciężej mogą przechodzić COVID-19 osoby zmagające się ze współistniejącymi chorobami, m.in.:

U tych pacjentów w niektórych przypadkach leczenie wymaga np. podawania tlenu.

Niedokrwienny udar mózgu a COVID-19

Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku pacjentów chorych na COVID-19, u których dodatkowo zdiagnozowano udar mózgu. Ich rokowania są dużo gorsze. Nawet przebieg samego udaru jest u nich cięższy i do tego są bardziej narażeni na kolejny udar mózgu podczas pobytu w szpitalu.

To wynika z obserwacji prowadzonych na 42 tys. pacjentów hospitalizowanych w 458 szpitalach z powodu niedokrwiennego udaru mózgu. Spośród tych chorych u 3 proc. stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Zostali oni przywiezieni do szpitala w tym samym czasie, co chorzy bez SARS-CoV-2, jednak po wykryciu wirusa ratowanie ich było wolniejsze.

- Wynikało to z tego, że personel medyczny musiał zastosować dodatkowe środki ostrożności, choćby takie jak przebranie się w kombinezony ochronne – powiedział współautor badania dr Gregg Fonarow. Nie ma jednak pewności czy gorsze efekty były spowodowane opóźnieniem terapii, czy jedynie dodatkowym obciążeniem organizmu zakażeniem SARS-CoV-2.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „Journal of American College Cardiology”.

Źródło: PAP

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?