MZ: 73 proc. zmarłych na COVID-19 to osoby niezaszczepione
- 73 proc. osób, które zaraportowano jako zmarłe z powodu COVID-19, to osoby niezaszczepione - powiedział rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Resort zdrowia przekazał dziś, że przeprowadzone badania potwierdziły 18 021 nowych zakażeń koronawirusem. - Jest to spadek rzędu 20 proc. porównując całe tygodnie – skomentował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał także, że 641 zgonów z 775 dotyczyło osób po 65. roku życia – łącznie w tej grupie znalazło się 641 ludzi.
Rzecznik zwrócił uwagę na to, że „obserwujemy szczyt czwartej fali w zakresie zgonów". Ministerstwo poinformowało, że w wyniku COVID-19 zmarło 247 osób, a z powodu zakażenia SARS-CoV-2 oraz chorób współistniejących umarło 528 osób.
- 566 z tych zaraportowanych zgonów dotyczy osób niezaszczepionych, czyli 73 proc. osób, które dziś zostały zaraportowane, jako te, które nie poradziły sobie z covidem to są osoby niezaszczepione – podkreślił Andrusiewicz. Zaznaczył również, że "wśród osób zaszczepionych, które zmarły z powodu COVID-19, dominują osoby z wielochorobowością, stanowią one 70 proc.”. Dodał także, że ci chorzy mieli co najmniej dwa schorzenia poza zakażeniem koronawirusem.
Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że „średnia wieku osób, które zostały zaraportowane ostatniej doby w tej kategorii zgonów, to 75 lat”, a także podkreślił, że „dominują więc zgony wśród osób starszych i wśród osób niezaszczepionych". Zwrócił również uwagę na problem z późnym trafieniem chorych do szpitala.
- Ostatniej doby w całym kraju mieliśmy 10 tys. wyjazdów karetek pogotowia. Z tego blisko 1500 to były wyjazdy covidowe, w tym 1000 pacjentów miało saturację poniżej 94, czyli taką, która wskazuje, że trzeba kierować pacjenta do szpitala. Gros pacjentów miało saturację w okolicach 80 proc., co oznacza, że taki pacjent trafia od razu pod tlen"- powiedział.
Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy w Polsce wykryto pierwsze zakażenia SARS-CoV-2, potwierdzono 4 000 270 przypadków. W wyniku COVID-19 zmarło aż 92 829 Polaków.
Porady eksperta