Miałaś COVID-19 i masz problem z powrotem do ćwiczeń? Znamy przyczynę
Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy osoby zmagające się z długotrwałymi objawami po przejściu COVID-19 mogą doświadczać głębokiego zmęczenia podczas wysiłku, który może znacznie ograniczać ich zdolność do ćwiczeń oraz do wykonywania czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem.
Choć większość ludzi, którzy przeszli zakażenie koronawirusem w ciągu pierwszych 3-4 tygodni wraca do zdrowia, część osób nadal odczuwa objawy choroby przez kolejne tygodnie lub miesiące. Naukowcy określają te symptomy mianem Long COVID-19.
Eksperci z Indiana University w Bloomington postanowili zbadać, jak łagodne bądź umiarkowane zachorowanie może wpływać na zdolność wysiłkową u kobiet. W tym celu zastosowali test wysiłkowy zwany testem 6-minutowego marszu, dzięki czemu mogli określić wpływ zakażenia SARS-CoV-2 na układ sercowo-naczyniowy.
Test mierzył m.in. dystans, jaki uczestniczki pokonały w typowym dla nich tempie w ciągu 6 minut. Wyniki zostały dostosowane pod kątem płci, wieku oraz wskaźnika BMI, by te aspekty nie wpływały na uzyskane rezultaty.
Łącznie w analizach wzięło udział 29 kobiet, które chorowały na koronawirusa łagodnie lub umiarkowanie, a każda z nich otrzymała pozytywną diagnozę SARS-CoV-2 co najmniej 4 tygodnie przed przystąpieniem do badania. Grupę kontrolną stanowiły osoby, które nigdy nie uzyskały pozytywnej diagnozy COVID-19.
Każda z kobiet miała przeprowadzone analizy czynności płuc. Naukowcom udało się ustalić, że kobiety, które przeszły COVID wykazywały zmniejszoną całkowitą pojemność płuc.
Co więcej, panie, które doświadczyły długotrwałych objawów COVID, np. bólu stawów lub mięśni, duszności czy kaszlu, miały niższą skorygowaną wartość odległości niż te, które nie doświadczyły długotrwałych symptomów COVID lub nigdy nie zachorowały.
Choć badacze nie stwierdzili statystycznie istotnych różnic w szeregu innych miar, autorzy badania twierdzą, że nawet osoby, które początkowo miały łagodne do umiarkowanych symptomy mogą być dotknięte dolegliwościami związanymi z sercem, mającymi wpływ na tolerancje wysiłku.
Naukowcy wskazują na potrzebę dalszych badań i wdrożenia ukierunkowanych programów rehabilitacji fizycznej, które pomogą pacjentom radzić sobie z funkcjonalnymi konsekwencjami uporczywych następstw sercowo-płucnych.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Experimental Physiology.