Koronawirus SARS CoV-2 - pochodzenie, objawy i leczenie
Koronawirus SARS CoV-2 to jeden z groźniejszych wirusów ostatnich lat, który wywołał ogólnoświatową pandemię. Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Koronawirus SARS CoV-2 może wywołać łagodne objawy przypominające przeziębienie lub przekształcić się w ostrą niewydolność oddechową prowadzącą do śmierci.
Koronawirus SARS CoV-2 jest patogenem wywołującym infekcję układu oddechowego zwaną COVID-19. Po raz pierwszy świat usłyszał o nim pod koniec 2019 roku, gdy dramatyczną walkę z nowym typem wirusa prowadziło chińskie miasto Wuhan w prowincji Hubei. Z czasem wirus rozprzestrzenił się na cały świat.
Koronawirus SARS CoV-2 jest genetycznie spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS-Cov, które wywołały mniejsze epidemie w latach 2002-03 i 2012. Od lat 60. znane są również inne typy koronawirusów, które wywołują jedynie łagodne objawy zakażenia, podobne do przeziębienia. Wirus SARS CoV-2 okazał się znacznie bardziej zakaźny.
30 stycznia 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, z kolei 11 marca 2020 roku ogłosiła pandemię koronawirusa.
Spis treści
- Skąd się wziął koronawirus SARS CoV-2?
- Kiedy koronawirus SARS CoV-2 dotarł do Polski?
- Jakie są objawy koronawirusa?
- Jak przenosi się koronawirus SARS CoV-2?
- Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem?
- Koronawirus - leczenie
- Koronawirus - zasięg i śmiertelność
Skąd się wziął koronawirus SARS CoV-2?
Początkowe badania genomu koronawirusa SARS CoV-2 wskazywały na to, że pochodzi on z kolonii nietoperzy z gatunku Rhinolophus affinis, która żyje w prowincji Yunnan oddalonej od Wuhan o ponad 1000 km. Według ekspertów WWF bardziej prawdopodobna jest wersja, że mógł zostać przekazany ludziom przez gospodarza pośredniego.
Naukowcy wiążą pojawienie się nowego typu wirusa z tak zwanym mokrym rynkiem w Wuhan, gdzie handluje się nielegalnie dzikimi zwierzętami (zarówno żywymi, jak i ich mięsem), które są cenione ze względu na swoje właściwości kulinarne lub medyczne. Na takich straganach ciasne klatki z żywymi zwierzętami stoją jedne na drugich, zwierzęta kaleczą się nawzajem, oddają na siebie odchody - w takich warunkach wszelkie patogeny przenoszą się bardzo łatwo, również na człowieka. Na targu w Wuhan musiał się pojawić taki gospodarz pośredni. Dziś trudno jest dociec, co to było - jedna z tez głosi, że mógł to być łuskowiec (zwany też pangolinem), który jest najczęściej przemycanym ssakiem na świecie, gdyż jest uważany za rarytas.
Przeczytaj więcej na ten temat >>>
Kiedy koronawirus SARS CoV-2 dotarł do Polski?
Pierwszy oficjalny przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce 4 marca, 10 marca rząd podjął decyzję o odwołaniu wszelkich imprez masowych, od 12 marca zamykano kolejno szkoły, sklepy (poza aptekami i sklepami spożywczymi) oraz granice państwa i wprowadzono tzw. lockdown (zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi celami, takimi jak praca czy zakupy), który trwał kilka miesięcy. Pod koniec marca w Polsce odnotowano już 2000 zakażeń koronawirusem.
Jakie są objawy koronawirusa?
Objawy COVID-19, czyli choroby wywołanej przez koronawirusa, bardzo łatwo jest pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą, zwłaszcza gdy przebiega łagodnie. Całkowitą pewność, czy mamy do czynienia z koronawirusem, czy innym patogenem, możemy mieć dopiero po wykonaniu testu na koronawirusa.
Szacuje się, że okres inkubacji koronawirusa wynosi od 5 do 14 dni, zwykle ok. tygodnia.
Oto najczęściej występujące objawy koronawirusa:
- gorączka
- suchy kaszel (tzw. kaszel covidowy)
- skrajne zmęczenie
Rzadziej występujące objawy:
- ból mięśni
- ból gardła
- biegunka
- zapalenie spojówek
- ból głowy
- utrata smaku lub węchu
- wysypka skórna
- przebarwienia palców u rąk i stóp
U mniej więcej 80% chorych infekcja kończy się na tym etapie, niestety u 20% rozwija się w znacznie groźniejszą postać - występuje u nich zapalenie płuc, a u niektórych dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej. Ten stan wymaga już podania tlenu, a czasem nawet podłączenia do respiratora.
Jak podają naukowcy w "Nature Reviews Deseace Primers", niewydolność oddechowa kończy się śmiertelnie mniej więcej w 30-40% tych najcięższych przypadków, gdyż u tych osób dochodzi do niewydolności wielonarządowej. Przeciętnie śmierć następuje między 14. a 19. dniem od zakażenia.
U pacjentów, którzy nawet wyszli ze stanu krytycznego, doszło do trwałych uszkodzeń płuc.
Osoby, które przechorowały COVID-19, opuszczały szpital przeciętnie po niecałych 3 tygodniach. W przypadkach ciężkich dojście do zdrowia może zająć jednak nawet do pół roku, u niektórych pacjentów dochodzi do trwałych uszkodzeń płuc, serca, a nawet mózgu.
Czytaj też:
- Jak przebiega zakażenie koronawirusem krok po kroku
- Co koronawirus robi z płucami człowieka
- Grypa a koronawirus - podobieństwa i różnice
Jak przenosi się koronawirus SARS CoV-2?
Koronawirus SARS CoV-2 przenosi się głównie drogą kropelkową: poprzez kaszel, kichanie, a nawet rozmowę. Naukowcy dowiedli, że wirus jest obecny w areozolu wydychanym przez człowieka i może się rozprzestrzeniać na odległość nawet kilku metrów (na przykład przy kichaniu czy kasłaniu).
Wirus ten może też być przenoszony przez dotyk - za pośrednictwem brudnych rąk lub przedmiotów, których dotykał zakażony koronawirusem. Jeśli dotkniemy takiego skażonego przedmiotu, bardzo łatwo przenieść wirusa w okolice oczu lub ust, a to już prosta droga do zakażenia.
Zobacz, ile koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach >>>
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Najlepszym sposobem, by chronić się przed koronawirusem SARS CoV-2, jest:
- noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta
- zachowywanie dystansu społecznego (minimum 1,5 m)
- częste mycie lub dezynfekowanie rąk
- unikanie tłumu
- unikanie osób, które kaszlą i kichają i są wyraźnie chore
- dezynfekcja powierzchni i przedmiotów codziennego użytku, których najczęściej dotykamy (m.in. telefonu)
Czytaj też:
Kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem?
Naukowcy już na początku pandemii koronawirusa zauważyli zależność między wyższą śmiertelnością pacjentów a niektórymi chorobami przewlekłymi. To właśnie o nich mówi się w kontekście COVID-19 "choroby współistniejące". Ze statystyk wynika, że wśród chorób, które najbardziej predysponują pacjentów do ciężkiego przebiegu koronawirusa, znalazły się:
- nadciśnienie
- cukrzyca
- niedokrwienna choroba serca
- migotanie przedsionków
- niewydolność nerek
- demencja
- PoChP
- nowotwór w ciągu ostatnich 5 lat
- niewydolność serca
- otyłość
- niewydolność oddechową
Bardziej narażone są również osoby starsze (głównie po 65. roku życia)- wśród seniorów śmiertelność drastycznie wzrasta, co nie oznacza oczywiście, że z powodu koronawirusa nie umierają również ludzie młodzi. Jak twierdzą lekarze, u części z nich dochodzi do tzw. burzy cytokinowej, czyli nadmiernej odpowiedzi organizmu na stan zapalny toczący się w organizmie.
Ze statystyk wynika także, że z powodu zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 częściej umierają mężczyźni niż kobiety.
Czytaj też:
- Dlaczego to mężczyźni częściej umierają na COVID-19?
- Przełomowe odkrycie: to od dawki wirusa zależy, czy zachorujesz na COVID-19
Koronawirus - leczenie
Niestety do tej pory nie ma ani szczepionki na koronawirusa, ani skutecznego leku. Przy łagodnych objawach stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kluczowa jest również izolacja chorego. W cięższych przypadkach wymagana jest hospitalizacja chorego, czasem tlenoterapia i podłączenie do respiratora.
Obecnie istnieje kilka rodzajów terapii wspomagających, które mogą być stosowane w leczeniu koronawirusa:
- terapia kortykosteroidami (stosowana w celu zmniejszenia nasilenia odpowiedzi zapalnej, która może prowadzić do ostrego uszkodzenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej),
- leki immunosupresyjne,
- terapia immunoglobulinami.
U osób, u których po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 doszło do tzw. burzy cytokinowej, lekarze mogą zastosować immunosupresant stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
W leczeniu COVID-19 skuteczne może również okazać się osocze krwi osób, które pokonały zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i wytworzyły swoiste przeciwciała-immunoglobuliny.
Koronawirus - zasięg i śmiertelność
Po 7 miesiącach od ogłoszenia pandemii koronawirus rozprzestrzenił się na prawie cały świat: według statystyk WHO objął 235 państw, zaraziło się nim ponad 40 mln ludzi, a zmarło ponad milion (ale są to dane oficjalne, wiele wskazuje na to, że w wielu państwach nie prowadzono rzetelnych statystyk na ten temat).
Jeśli chodzi o śmiertelność koronawirusa, to była ona różna w różnych miejscach na świecie i zmieniała się w czasie. W najgorszym okresie epidemii w Lombardii (Włochy) dochodziła ona nawet do 9 procent. W połowie października wskaźnik ten dla całego świata wynosił 2,8% (choć pamiętajmy, że statystyki nie uwzględniają wszystkich ofiar). W sierpniu 2020 roku w Polsce śmiertelność wynosiła ok. 3,4%, a w połowie października - 2,03%.
Aktualną liczbę zachorowań i zgonów w Polsce można sprawdzić tutaj >>>
Statystyki dotyczące koronawirusa na świecie są dostępne na mapie poniżej:
Porady eksperta