Jakie zmiany skórne mogą świadczyć o COVID-19? Dermatolog odpowiada
U niektórych osób chorych na COVID-19 można zauważyć różnego typu zmiany skórne. Najczęstszymi objawami dermatologicznymi infekcji są bąble pokrzywowe, osutka plamisto-grudkowa oraz „palce covidowe”. O wyjaśnienie związku między chorobą wywołaną wirusem SARS-CoV-2 a zmianami skórnymi poprosiliśmy dermatologa dr Bartosza Pawlikowskiego.
Wirus SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, przeważnie uderza z pełną siłą w płuca. Z biegiem czasu okazało się, że ta choroba wywołuje różne zaburzenia. Lekarze i naukowcy odkryli też powiązania miedzą tą chorobą a różnymi innymi narządami (m.in. sercem, mózgiem i nerkami). Pierwsza wzmianka o tym, że COVID-19 może wywoływać zmiany skórne, pojawiła się w Chinach we wczesnej fazie epidemii. Coraz więcej pacjentów zakażonych zmaga się nie tylko z objawami choroby, ale także zmianami skórnymi, które mogą pojawiać się na różnych częściach ciała (np. w okolicach ust, na tułowiu, kończynach, stopach czy palcach).
Objawy dermatologiczne COVID-19
O komentarz w tym temacie zgłosiliśmy się do dermatologa dr Bartosz Pawlikowskiego, aby wyjaśnił, czy COVID-19 wywołuje różnego typu objawy dermatologiczne. – COVID-19 to ogólnoustrojowa choroba wirusowa i jak każda inna choroba tego typu prowadzi do stymulacji układu immunologicznego, co może wiązać się z pojawieniem się różnych zmian skórnych. Wśród zmian skórnych w przebiegu COVID-19 mogą pojawić się: bąble pokrzywkowe, zmiany siateczkowate (skóra marmurkowa), osutka inaczej wysypka plamisto – grudkowa oraz drobne wybroczyny i owrzodzenia – powiedział lekarz w rozmowie z naszym serwisem poradnikzdrowie.pl.
Według lekarza niepokojącym objawem w przebiegu tej choroby są tzw. „palce covidowe”. - Plamy sino-czerwone obejmują wtedy dystalne części palców kończyn dolnych i górnych. Z czasem plamy mogą ewoluować w drobne owrzodzenia wynikające z mikrozakrzepów – dodał.
Dr Bartosz Pawlikowski podkreślił, że w przebiegu COVID-19 dochodzi często do zaostrzenia przewlekłych chorób dermatologicznych takich jak:
Jak wyjaśnił lekarz, „stymulacja układu immunologicznego przez COVID-19 powoduje zaostrzenie objawów często do poziomu niespotykanego wcześniej u chorego”.
Proces leczenia choroby COVID-19 to kolejny czynnik, który wpływa na pogorszenie stanu skóry w przewlekłych chorobach dermatologicznych. – Jednym z leków w terapii COVID-19 są kortykosteroidy. Podawanie ich zapobiega nasileniu procesów zapalnych, prowadzących w konsekwencji do duszności, zapalenia płuc lub obrzęku płuc oraz niewydolności oddechowej. Po odstawieniu kortykosteroidów objawy przewlekłych chorób dermatologicznych zwykle się nasilają – powiedział dr Bartosz Pawlikowski w rozmowie z naszym serwisem poradnikzdrowie.pl.
Przeczytaj także: Choroba COVID-19 może wywołać zaburzenia pracy tarczycy? Endokrynolog wyjaśnia
Poniżej dalsza część artykułu.
Stres a przewlekłe choroby skóry
Zdaniem lekarza „podwyższone napięcie nerwowe powoduje zaostrzenie objawów przewlekłych chorób skóry”. - Stres związany z koniecznością przebywania głównie w domu, bez możliwości pracy stacjonarnej, z całą rodziną, bo przedszkola i szkoły są zamknięte, wpływa w sposób znaczący na stan skóry pacjentów. Brak możliwości spędzania wolnego czasu ze znajomymi, korzystania z siłowni i innych miejsc, uprawiania aktywności fizycznej, rozmyślanie o tym co będzie ze mną, moją rodziną, moją firmą, powodują wystąpienie u wszystkich nas lęków, niezadowolenia i irytacji, co prowadzi do zaostrzenia chorób przewlekłych lub pojawienia się zmian skórnych - tłumaczył.
Kontynuując swoją wypowiedź, dr Bartosz Pawlikowski zaznaczył, że „pacjenci, którzy w czasie leczenia psychiatrycznymi lekami przeciwlękowymi, mogą zauważyć u siebie pojawienie się zmian skórnych”. - Wynika to z jednej strony z samego lęku, z drugiej jest to reakcja alergiczna na leki. Jedna z moich pacjentek zaczęła przyjmować w marcu ubiegłego roku silny lek nasenny również w czasie dnia, żeby zmniejszyć poziom stresu. Doprowadziło ją to do uzależnienia od leku oraz pojawiły się zmiany skórne. Teraz leczy uzależnienie w ośrodku stacjonarnym oraz psychoterapią, i oczywiście wielopostaciową osutkę polekową w mojej klinice – podkreślił dermatolog w rozmowie z naszym serwisem poradnikzdrowie.pl.
Objaw „czerwonego półksiężyca” na paznokciach
Osoby, które pokonały COVID-19, mogą zmagać się ze zmianami w obrębie przydatków skóry, czyli włosów i paznokci, na co zwrócił dr Bartosz Pawlikowski. - Symptomy dotyczące włosów to: łysienie telogenowe oraz widoczny na paznokciach wcześniej nieznany objaw „czerwonego półksiężyca” – powiedział lekarz. Dodał, że „przydatki mogą reagować na przebycie COVID-19, nawet do 3-4 miesięcy po przebytej infekcji, a objawy stopniowo ustępują samoistnie”.
Polecany artykuł:
Porady eksperta