Jak COVID-19 wpływa na oczy? Nowe badanie to wyjaśnia
Koronawirus wpływa na wiele narządów, w tym również na oczy. Z najnowszych badań wynika, że aż 83 proc. chorych odczuwa objawy okulistyczne w trakcie dwóch tygodni od momentu wystąpienia innych symptomów COVID-19, takich jak gorączka, kaszel, czy ból mięśni lub ból głowy. Jeśli chodzi o narząd wzroku, najważniejszym i najczęstszym - ale nie jedynym - objawem COVID-19 jest ból oczu.
Badanie dotyczące wpływu koronawirusa na narząd wzroku i objawów okulistycznych podczas COVID-19 przeprowadzili naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU), a jego wyniki opisano na łamach „BMJ Open Ophthalmology”.
Osoby, które miały stwierdzone zakażenie koronawirusem otrzymały specjalną infekcję na temat odczuwanych objawów i tego, jak odnoszą się one do czasu sprzed infekcji.
Wyniki ankiety pokazały, że u chorych znacznie częściej niż przed zachorowaniem na COVID-19 pojawiał się ból oczu. Skarżyło się na niego 16 proc. pacjentów, podczas gdy wśród zdrowych - tylko 5 proc. osób.
Aż 18 proc. osób z COVID-19 cierpiało na światłowstręt, jednak z ankiet wynikało, że wzrost liczby przypadków w porównaniu do stanu sprzed choroby był niewielki.
Jednocześnie badanie pokazało, że 83 proc. chorych zaczęło odczuwać okulistyczne objawy w czasie dwóch tygodni od pojawienia się innych symptomów COVID-19. U 80 proc. osób doświadczających kłopotów z oczami zaburzenia te trwały krócej niż dwa tygodnie.
Wśród tych symptomów z kolei najczęściej pojawiało się zmęczenie dotykające 90 proc. respondentów, gorączka, na którą cierpiało 76 proc. chorych oraz suchy kaszel dotykający 66 proc. z nich.
ŹRÓDŁO: PAP
Porady eksperta