„Długi COVID" ma swoją oficjalną definicję. Co oznacza termin?

2021-10-14 7:54

Na początku października Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała pierwszą oficjalną definicję długiego COVID, który nazywa „stanem po COVID”. Czym charakteryzuje się ten stan i jakie daje objawy?

dlugi-covid-ma-swoja-oficjalna-definicje-co-oznacza-termin
Autor: Getty Images

Jak podkreśla WHO, część osób zakażonych SARS-CoV-2 doświadcza objawów choroby długo po tym, jak wyzdrowieją. Ten długotrwały wpływ po przejściu zakażenia można zauważyć w symptomach, jakie dają różne układy ludzkiego organizmu np. układ nerwowy czy sercowo-naczyniowy, ale mogą pojawiać się także efekty psychologiczne.

Według badaczy te objawy wydają się występować niezależnie od nasilenia zakażenia, ale pojawiają się częściej u kobiet oraz osób, które miały więcej symptomów na początku choroby.

W związku z tym, że istnieje wiele różnych definicji, co niestety prowadzi do różnego rodzaju komplikacji w rozwoju polityki klinicznej oraz postępie badań, WHO zdecydowała się włączyć do globalnego obiegu znormalizowaną definicję przypadku klinicznego dla „stanu po COVID-19".

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

W tym celu przeprowadzono dwuetapowe ćwiczenie Delphi, do którego zaangażowano pięć grup interesariuszy – pacjentów, zewnętrznych ekspertów, pracowników WHO, pacjentów-badaczy i innych. W pierwszym etapie wzięło udział 265 uczestników, a w drugim 195.

Stan po COVID-19 występuje u osób z potwierdzonym lub prawdopodobnym zakażeniem SARS-CoV-2, zwykle 3 miesiące od wystąpienia objawów, które trwają co najmniej 2 miesiące i nie można ich wytłumaczyć alternatywną diagnozą.

Do typowych objawów „stanu po COVID-19" zalicza się m.in.:

  • zmęczenie,
  • duszności,
  • zaburzenia funkcji poznawczych,
  • problemy menstruacyjne i miesiączkowe,
  • zmieniony zapach/smak,
  • niepokój,
  • kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • mgłę mózgową,
  • zawroty głowy,
  • problemy żołądkowo-jelitowe,
  • ból stawów.

Objawy mogą pojawić się na nowo po początkowym wyzdrowieniu z ostrego epizodu COVID-19 lub utrzymują się od początku choroby i mogą zmieniać się lub nawracać. Według badaczy dla dzieci może mieć zastosowanie oddzielna definicja.

Nadal najlepszym sposobem na uniknięcie symptomów związanych z „długim COVID” jest zapobieganie, czyli szczepienia, noszenie maseczek, dystans fizyczny i społeczny czy samoizolacja w przypadku choroby.

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!

Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.