„Długi COVID" ma swoją oficjalną definicję. Co oznacza termin?
Na początku października Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała pierwszą oficjalną definicję długiego COVID, który nazywa „stanem po COVID”. Czym charakteryzuje się ten stan i jakie daje objawy?
Jak podkreśla WHO, część osób zakażonych SARS-CoV-2 doświadcza objawów choroby długo po tym, jak wyzdrowieją. Ten długotrwały wpływ po przejściu zakażenia można zauważyć w symptomach, jakie dają różne układy ludzkiego organizmu np. układ nerwowy czy sercowo-naczyniowy, ale mogą pojawiać się także efekty psychologiczne.
Według badaczy te objawy wydają się występować niezależnie od nasilenia zakażenia, ale pojawiają się częściej u kobiet oraz osób, które miały więcej symptomów na początku choroby.
W związku z tym, że istnieje wiele różnych definicji, co niestety prowadzi do różnego rodzaju komplikacji w rozwoju polityki klinicznej oraz postępie badań, WHO zdecydowała się włączyć do globalnego obiegu znormalizowaną definicję przypadku klinicznego dla „stanu po COVID-19".
W tym celu przeprowadzono dwuetapowe ćwiczenie Delphi, do którego zaangażowano pięć grup interesariuszy – pacjentów, zewnętrznych ekspertów, pracowników WHO, pacjentów-badaczy i innych. W pierwszym etapie wzięło udział 265 uczestników, a w drugim 195.
Stan po COVID-19 występuje u osób z potwierdzonym lub prawdopodobnym zakażeniem SARS-CoV-2, zwykle 3 miesiące od wystąpienia objawów, które trwają co najmniej 2 miesiące i nie można ich wytłumaczyć alternatywną diagnozą.
Do typowych objawów „stanu po COVID-19" zalicza się m.in.:
- zmęczenie,
- duszności,
- zaburzenia funkcji poznawczych,
- problemy menstruacyjne i miesiączkowe,
- zmieniony zapach/smak,
- niepokój,
- kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- mgłę mózgową,
- zawroty głowy,
- problemy żołądkowo-jelitowe,
- ból stawów.
Objawy mogą pojawić się na nowo po początkowym wyzdrowieniu z ostrego epizodu COVID-19 lub utrzymują się od początku choroby i mogą zmieniać się lub nawracać. Według badaczy dla dzieci może mieć zastosowanie oddzielna definicja.
Nadal najlepszym sposobem na uniknięcie symptomów związanych z „długim COVID” jest zapobieganie, czyli szczepienia, noszenie maseczek, dystans fizyczny i społeczny czy samoizolacja w przypadku choroby.
Polecany artykuł:
Porady eksperta