Czym leczyć covid w domu? Wiemy, co działa na tegoroczne warianty

2024-09-17 16:47

Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie zdecydowana większość chorych COVID-19 przejdzie naprawdę lekko. Mamy sporą (chociaż systematycznie wyczerpującą się) odporność populacyjną po szczepieniach i przechorowaniach. Sam wirus też wydaje się mniej zjadliwy. Nie zmienia to jednak faktu, że chcemy skutecznie łagodzić objawy. Czyli jak?

Czym leczyć covid w domu? Wiemy, co działa na tegoroczny wariant
Autor: GettyImages

To już nie ten czas, by po objawach można było dość skutecznie ocenić, że masz covid lub nie. Problemu z węchem czy smakiem pacjenci praktycznie nie zgłaszają, gorączka bywa umiarkowana, a nie bardzo wysoka, czasem nie ma jej wcale, duszności też nie występują zbyt często.

Wiele osób dziwi się, że faktycznie ma covid, gdy potwierdza to test. Objawy przypominają bowiem niejednokrotnie zwykłe przeziębienie czy jelitówkę. Może nie być kaszlu, tylko ból gardła na przykład.

To jak sobie pomóc?

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

COVID-19: różne warianty i mutacje, podobne konsekwencje

Pirola, Eris, Omikron, Kraken, FLiRT... Mutacje, warianty, odmiany, podwarianty. Do niedawna każdy "nowy covid" budził ogromne zainteresowanie i obawy.

Chyba nie ma sensu koncentrować swojej uwagi na tym, co akurat ciebie dopadło, zwłaszcza że standardowy test na to nie odpowie. Chociaż wciąż COVID-19 to nie "tylko grypka" i stanowi spore zagrożenie dla osób z grup ryzyka, właściwie niemal każdy leczy się tak samo.

Leczenia wymaga, bo nie potrzebujesz fatalnych powikłań, ale możesz to robić w domu, środkami bez recepty. Pomocy lekarza szukaj przede wszystkim wtedy, gdy stan zdrowia bardzo cię niepokoi, pogarsza się lub nie poprawia przez kilka dni.

Wymioty i biegunka przy COVID-19: czym łagodzić te objawy

Jak na razie, to chyba największe zaskoczenie tego sezonu. Wiele osób zaatakowanych przez koronawirusa ma nieprzyjemne objawy głównie ze strony układu pokarmowego: dzieci wymiotują, dorośli męczą się z biegunką.

Jeśli choruje dziecko, zwłaszcza małe, zapomnij o samoleczeniu - trzeba upewnić się u pediatry, że to faktycznie covid i specjalista powinien zdecydować o leczeniu.

W razie wymiotów u osób dorosłych, preparaty przeciwwymiotne warto stosować tylko w skrajnych wypadkach (objaw bardzo nasilony), ale zawsze wskazane jest przyjmowanie elektrolitów. Dotyczy to także pacjentów z biegunką. Leki przeciwbiegunkowe nie są niezbędne, objaw spowodowany atakiem wirusa szybko mija, ale do niedoboru niezbędnych pierwiastków, który przy biegunce uciekają, nie powinieneś dopuszczać.

Nie ma przeciwwskazań, by przy bólowych dolegliwościach jelitowych stosować popularne środki z drotaweryną, dostępne bez recepty (dawkowanie zgodnie z zaleceniami w ulotce).

Nie tłumacz jednak wszystkiego covidem. Izolowany ból brzucha to naprawdę rzadko skutek infekcji wirusowej. Jeśli utrzymuje się dłużej, nasila, zaostrza, wymaga wizyty lekarskiej i diagnostyki.

COVID-19 - co na najczęstsze dolegliwości w 2024 r.

Niezależnie od objawów, podczas infekcji trzeba dbać o odpoczynek i właściwe nawodnienie organizmu.

Większość chorych w tym sezonie, podobnie jak ostatniej zimy, przyznaje, że wyraźnie gorsze samopoczucie po złapaniu covidu odczuwali 3-4 dni. Da się wytrzymać.

Niestety, osłabienie organizmu może potrwać dłużej. Nadwyrężany organizm jest bardziej podatny na powikłania, a tych już bez lekarza nie pokonasz.

Co z objawami innymi niż ze strony układu pokarmowego?

  • Gorączka? Pomagają środki z paracetamolem i ibuprofenem.
  • Suchy kaszel? By rozrzedzić wydzielinę przy męczącym kaszlu, sprawdzają się tzw. leki mukolityczne, np. z acetylocysteiną.
  • Ból gardła? Pomogą tabletki do ssania z  flurbiprofenem, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leki z chlorochinaldolem, czy silnie działający płyn do płukania gardła z diklofenakiem.
  • Przytkane zatoki? Czasem, żeby swobodniej oddychać i odetkać nos, wystarczy sól fizjologiczna/morska, ale wielu pacjentów twierdzi, że nie odczuwa różnicy po jej zastosowaniu. Ulgę poczuli jednak po sprayu z Mometasoni furoas.

A warto stosować "prawdziwe" inhalacje z soli fizjologicznej i ziół? Raczej nie mają większego sensu. Przy "gorszym oddychaniu" sprawdzają się leki wziewne, ale sterydowe, które dodatkowo mogą skutecznie chronić płuca. Ich dobór trzeba już jednak zostawić lekarzowi. Ewentualnie można wypróbować płyn izotoniczny do inhalacji (bez recepty).