Czy można używać przeterminowanego testu na COVID-19? Eksperci odpowiadają
Większość z nas choć raz robiła sobie test na COVID-19. Czasami było jednak tak, że kupiony test w końcu nie został nigdy wykorzystany i leży w szafce od jakiegoś czasu. Czy można więc bezpiecznie użyć przeterminowanego testu?
Stary lub przeterminowany test na COVID-19 leży w twojej szafce, a ty zastanawiasz się, czy możesz bezpiecznie go użyć? Cóż, odpowiedź może być bardziej skomplikowana niż się wydaje.
Przeterminowany test na COVID-19. Czy można go użyć
Według ekspertów, jeśli nie mamy innego wyjścia możemy użyć przeterminowanego testu, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wyniki mogą być niedokładne, ponieważ materiały testowe z czasem ulegają rozkładowi.
Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu dokładnego wyniku, to nie powinniśmy jednak sięgać po przeterminowany test.
Choć daty ważności domowych testów na COVID-19 informują jak długo test będzie dawał wiarygodne wyniki, to niektórzy producenci wydłużyli te daty po pierwszym wprowadzaniu na rynek.
Eksperci są jednak zdania, że jeśli na przeterminowanym teście wyszedł nam wynik pozytywny, to najprawdopodobniej zaraziliśmy się COVID-19. Nie można być natomiast pewnym wyników negatywnych przy przeterminowanym teście.
Jeśli więc chcemy mieć pewność, że wynik jest prawidłowy, powinniśmy z pewnością sięgnąć po test, którego data przydatności jeszcze nie minęła.
Co może wpłynąć na dokładność testu? O tym warto pamiętać
Większość domowych testów na COVID-19 ma okres ważności od czterech do aż 24 miesiące. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli testy nie są przeterminowane to trzymanie ich w bezpośrednim świetle słonecznym czy w temperaturach poniżej zera przez dłuższy czas może wpłynąć na wynik testu.
Nie powinniśmy sięgać również po uszkodzone testy ani takie, w których któryś element jest zanieczyszczony. Bardzo ważne więc będzie umycie rąk jeszcze przed otwarciem opakowani, jak i jego poszczególnych elementów.
Przypadkowe dotknięcie patyczka brudnymi rękoma może sprawić, że wynik testu będzie zakrzywiony.
Nie powinniśmy również otwierać testu jeśli nie planujemy wykonać go natychmiast. Pozostawienie otwartego testu przez dłuższy czas może sprawić, że otrzymamy fałszywy wynik, ponieważ ulegnie on zniszczeniu.
Przed zrobieniem testu nie powinniśmy stosować żadnych aerozoli. Zastosowanie kropli lub irygacji może powodować występnie fałszywie negatywnego wyniku, lub niejednoznacznego wyniku, który wymagać będzie później powtórzenia.