Czy istnieją leki skuteczne w walce z COVID-19?

2021-09-10 10:37

Pomimo opracowania szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 do pokonania pandemii COVID-19 konieczne jest zastosowanie skutecznych leków. Naukowcy z University of Manchester w Wielkiej Brytanii ustalili, że niektóre leki zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) można by bezpiecznie wykorzystać w leczeniu zakażeń COVID-19.

covid
Autor: Getty Images

Większość światowej populacji wciąż nie jest jeszcze w pełni zaszczepiona. Specjaliści sugerują, że niektóre dopuszczone przez FDA do obrotu farmaceutyki, wykorzystywane w leczeniu innych schorzeń, można by wykorzystać w walce z COVID-19. Leki przeciwwirusowe, które dotąd badano w tym zakresie rzadko wykazywały jednoczesną skuteczność, bezpieczeństwo i dostępność. Warto dodać, że opracowanie nowych preparatów zajmuje wiele czasu.

Karpacz 2021 - Radosław Sierpiński: Szczepionki przeciw COVID-19 są przebadane i bezpieczne

Zespół doktorów Adama Pickarda i Karla Kadlera z University of Manchester obrał za cel wyłonienie leków, które mogłyby okazać się skutecznym wsparciem w leczeniu infekcji SARS-CoV-2. Jak donosi PAP: "W tym celu przeprowadzono badanie przesiewowe leków zatwierdzonych przez FDA, używając znakowanej enzymami luminescencyjnymi wersji wirusa SARS-CoV-2. Ich skuteczność określali śledząc, z jaką efektywnością wirus replikuje się w zakażonych komórkach ludzkich po ekspozycji na każdy z preparatów".

Badanie wyłoniło dziewięć leków, które wyjątkowo skutecznie hamowały namnażanie wirusa SARS-CoV-2. Autorzy zaznaczyli, że eksperyment potwierdzony został jedynie na liniach komórkowych, a nie na żywych pacjentach, zatem do wyciągnięcia jednoznacznych wniosków, niezbędne jest przeprowadzenie badań klinicznych, w celu ustalenia, czy leki te są odpowiednią terapią dla pacjentów z COVID-19.

„Nasze badanie pozwoliło jednak wyodrębnić kilka preparatów, które są bezpieczne dla ludzi oraz wykazują wysoką skuteczność w ograniczaniu infekcji i replikacji SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach - opowiadają autorzy publikacji. - Ponieważ leki te są już zatwierdzone przez FDA, mają określone dawkowanie i inne procedury dotyczące bezpieczeństwa, ich badania kliniczne mogłyby rozpocząć w stosunkowo szybko”.

Zidentyfikowane preparaty to m.in. ebastyna - zatwierdzona przez FDA do leczenia zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis jirovecii czy witamina D3, która może stanowić silne uzupełnienie terapii COVID-19. „Pamiętajmy jednak, że na razie leki te nie zostały przebadane u pacjentów z COVID i nie mogą stanowią alternatywy dla istniejących terapii lub programów szczepień” - podsumowuje dr Kadlera. 

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.