Czy chory na COVID-19 może odmówić hospitalizacji?
Wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem wzrasta też liczba hospitalizacji osób, u których potwierdzono COVID-19. Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji może odmówić pójścia do szpitala albo wypisać się z niego na własne żądanie? Na to pytanie odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta.
Jak tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, wszystkie osoby przebywające na terytorium Polski podlegają ustawie z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wiąże się z tym również obowiązkowa hospitalizacja, dlatego jeśli lekarz POZ lub lekarz zakaźnik uzna, że są podstawy do leczenia w warunkach szpitalnych, taka osoba musi się mu poddać.
A podstawą może być np. zakażenie koronawirusem SARS CoV-2, zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) lub podejrzenie zakażenia bądź zachorowania, jeżeli dana osoba nie została skierowana przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w ramach obowiązkowej izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Drugie pytanie jest równie ważne: czy chory na COVID-19 może zrezygnować z hospitalizacji w trakcie jej trwania i opuścić szpital na własne żądanie? Odpowiedź brzmi: nie. Może to zrobić tylko wtedy, gdy lekarz prowadzący stwierdzi, że chory nie wymaga dalszej hospitalizacji.
Czytaj też:
- Podejrzewam, że mam COVID-19 - co robić? Instrukcja postępowania krok po kroku
- Grypa a koronawirus. Co o śmiertelności mówią statystyki?
- Od dziś obowiązują nowe zasady w opiece nad chorymi na COVID-19
Porady eksperta