Covidu w Polsce już nie ma? Wiadomo, ile osób leży w szpitalach

2023-11-20 19:09

Zakażenia COVID-19 traktujemy już generalnie jak inne infekcje sezonowe. Zasadniczo słusznie - lekarze dość zgodnie przyznają, że wprawdzie zachorowań jest sporo, ale przebieg infekcji zazwyczaj łagodny. Nie oznacza to jednak niepodważalnej reguły. Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz ustalił, ile osób zakażonych koronawirusem przebywa aktualnie w szpitalach. Tak źle nie było od ponad pół roku.

Covidu w Polsce już nie ma? Wiadomo, ile osób leży w szpitalach
Autor: GettyImages

"Pracuję w niewielkiej poradni, a codziennie mamy kilku pacjentów z pozytywnym wynikiem testu. Dla mnie najbardziej niepokojący jest fakt, że chorych z grupy ryzyka czy o cięższym przebiegu nie mamy czym leczyć. Molnupirawiru czyli Lagevrio Ministerstwo Zdrowia już nie zamawia, ponoć ze względu na ograniczoną skuteczność. Za Paxlovid na receptę trzeba zapłacić 5-5,5 tysiąca złotych i w praktyce jest nie do kupienia. Jeszcze nikogo nie kierowałam do szpitala w tym sezonie, ale trudno przewidzieć, jak będzie - mówi "Poradnikowi Zdrowie" lekarka rodzinna Joanna Zambonelli.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

COVID-19: ponad 900 osób w szpitalu

Na oficjalnej rządowej stronie poświęconej statystykom COVID-19 sytuacja wygląda naprawdę dobrze. Dane dzienne 20 listopada to 69 zakażeń w całym kraju.

Tymczasem w szpitalach przebywa ponad 900 osób. Lekarze są przekonani, że to wierzchołek góry lodowej. W ubiegłym tygodniu jednego dnia w Polsce rejestrowano średnio ponad tysiąc infekcji. Rok temu, w drugiej połowie listopada, średnia liczba rejestrowanych zakażeń koronawirusem z jednego tygodnia była niższa niż obecnie. 

Lekarze podkreślają, że jest to jednak tylko część wszystkich przypadków. Wiele osób robi testy w kierunku koronawirusa w domu, a wyniki nie są potem rejestrowane w oficjalnym systemie. Internista Piotr Ligocki, na podstawie obserwacji z gabinetu, uważa, że jeśli chcemy poznać rzeczywistą skalę, oficjalną liczbę tysiąca przypadków trzeba pomnożyć 3-4 razy. 

- Musimy uważać na koronawirusa i nie zwracam na to uwagi w takim sensie, by wracały obostrzenia, bo Covid jest teraz traktowany jak normalna choroba wirusowa. Warto robić wszystko, żebyśmy byli przygotowani na wzrost liczby pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy będą trafiać do szpitali, tak by na tych pacjentów czekały łóżka na oddziałach - podkreśla lekarz.

COVID-19: problem seniorów

Jeśli nie jesteś w grupie ryzyka i choroba przebiega łagodnie, zapewne nie ma się czym martwić. Obserwując objawy infekcji wskazującymi na COVID-19, można ratować się preparatami bez recepty. Listę odpowiednich środków przygotował dla nas lek. Jakub Grabski.

Pamiętaj przy tym, że różne warianty koronawirusa wiążą się z różnymi objawami, czasem nietypowymi.

Czytaj także: W tym roku covid uderza nietypowo. Lekarze: objawy mogą nas zmylić

Chociaż sporo się mówi o tym, że oficjalne dane moga być niemiarodajne, mogą dawać pewien obraz jakościowy (gorzej z ilościowym). Według danych Ministerstwa Zdrowia, dodatni wynik testu na covid mają najczęściej osoby między 60. a 80. rokiem życia.

Koronawirus - wciąż trzeba uważać

Od końca września w naszym kraju odnotowuje się więcej zgonów z powodu Covid-19. Mediana wieku osób, które w listopadzie zmarły z powodu zakażenia koronawirusem wynosi 81 lat. Zdaniem lekarzy, to pokazuje, jak istotnym czynnikiem ryzyka poważnego przebiegu Covid-19 jest wiek. Zgonów z powodu infekcji Covid-19 jest jednak zdecydowanie mniej.

Nikt nie chce obostrzeń i nakazów, ale zalecenia lekarzy warto przemyśleć dla własnego dobra.

- Nie mam objawów infekcji, test negatywny, ale maseczkę noszę. Moi zainfekowani pacjenci często nie chcą - przyznaje lek. Joanna Zambonelli.

Chcesz minimalizować ryzyko dla siebie i chorych z grup ryzyka? Pamiętaj przynajmniej o:

  • włożeniu maseczki, gdy masz objawy infekcji,
  • zasłanianiu nosa i ust w dużych skupiskach ludzi,
  • częstym myciu rąk.