Cierpisz na chorobę przewlekłą? Możesz zaszczepić się wcześniej przeciw COVID-19. Sprawdź to!
Od 15 stycznia 2020 roku rusza Centralna Rejestracja Pacjentów przeciw COVID-19. Narodowy Program Szczepień został podzielony na cztery etapy. Jako pierwsi szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia. Następni w kolejce są m.in. seniorzy i nauczyciele. Większość Polaków ma otrzymać szczepionkę w ostatnim etapie. Niemniej istnieje jeden wyjątek! Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, masz szansę skorzystać ze szczepień we wcześniejszym terminie. Sprawdź listę schorzeń, które do tego uprawnianą.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku i odbywają się w ustalonej kolejności. Proces został podzielony na cztery etapy zgodnie z wytycznymi NFZ. W tzw. etapie 0 ze szczepień korzystają pracownicy placówek służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personel administracyjny tych jednostek.
W etapie pierwszym zostaną zaszczepieni pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele, a także żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
Drugi etap szczepień obejmuje osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.
Na szczepienia w tym etapie można zapisywać się od 15 stycznia 2021, a ich realizacja rozpocznie się 25 stycznia 2021 roku. Dla tej grupy jest jeden wyjątek! Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-10, możesz ubiegać się o szczepienie we wcześniejszym terminie. Zanim przedstawimy listę tych chorób, które do tego uprawniają, przypomnijmy, jak wyglądają pozostałe etapy szczepień.
Etap trzeci szczepień obejmuje pozostałe grupy. Będą w nim przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W ramach trzeciego etapu szczepieni będą również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III.
Jakie choroby przewlekłe uprawniają do wcześniejszego szczepienia przeciw COVID-19?
Wcześniej wspominaliśmy o chorobach przewlekłych, które umożliwiają szczepienie w etapie 2. Wykaz tych schorzeń zamieszczony jest w Narodowym Programie Szczepień. Czytamy w dokumencie, że lista uzyskała rekomendację Rady Medycznej. Niemniej Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że może ona podlegać aktualizacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowym oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19.
Jak zatem można ubiegać się o wcześniejszy termin szczepienia? Pacjenci, u których występują choroby współistniejące mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, do jakiej są zaliczani. Optymalny czas szczepienia w przypadku pacjentów onkologicznych należy skonsultować z lekarzem kwalifikującym do szczepienia. Warto pamiętać, że ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.
Lista chorób współistniejących kwalifikujących do szczepienia w drugim etapie:
- Przewlekłe choroby nerek (PChN)
- Deficyty neurologiczne (np. demencja)
- Choroby nowotworowe
- Cukrzyca
- Choroby płuc
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- Choroby naczyń mózgowych
- Nadciśnienie tętnicze
- Niedobory odporności
- Choroby układu sercowo-naczyniowego
- Przewlekłe choroby wątroby
- Otyłość
- Astma oskrzelowa
- Choroby związane z uzależnieniem od nikotyny
- Talasemia (niedokrwistość tarczowatokrwinkowa)
- Mukowiscydoza
- Anemia sierpowata
Porady eksperta