Ból jest najczęstszym objawem long Covid. Atakuje szczególnie te 3 miejsca

2024-09-03 10:54

Naukowcy z University College London zebrali dane od ponad tysiąca dorosłych Brytyjczyków, by wytypować najczęściej zgłaszane objawy long Covid. Na pierwszym spośród pięciu najczęstszych symptomów znalazł się ból. Co więcej, intensywniej objawy ujawniały się u osób starszych i kobiet.

Ból jest najczęstszym objawem long Covid. Atakuje szczególnie te 3 miejsca
Autor: Getty Images Ból jest najczęstszym objawem long Covid. Atakuje szczególnie te 3 miejsca

Ból jest najbardziej rozpowszechnionym i najpoważniejszym objawem zgłaszanym przez osoby cierpiące na long Covid – wynika z badania przeprowadzonego na University College London.

Najnowsza publikacja tamtejszych naukowców opisuje wyniki analizy danych zebranych od ponad 1000 dorosłych Brytyjczyków, którzy w okresie od listopada 2020 r. do marca 2022 r. rejestrowali w specjalnej aplikacji występujące u nich symptomy tzw. długiego Covidu.

Okazało się, że ogólnie pojęty ból – w tym ból głowy, stawów i brzucha – był zdecydowanie najczęstszym z nich. Zgłaszało go 26,5 proc. uczestników.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

Long Covid - jakie daje objawy?

Zaraz po bólu wśród najczęstszych objawów long covid uplasowały się:

  • problemy neuropsychologiczne, takie jak lęk i depresja (18,4 proc. badanych),
  • zmęczenie (14,3 proc.)
  • duszności/zadyszka (7,4 proc.).

Analiza wykazała też, że intensywność objawów, w szczególności bólu, wzrastała średnio o 3,3 proc. miesięcznie od momentu pierwszej rejestracji.

Czytaj też: Czas na FLiRT. Czym najnowszy wariant COVID-19 różni się od poprzednich?

Long Covid - kto jest najbardziej narażony?

Następnie naukowcy przyjrzeli się potencjalnemu wpływowi czynników demograficznych na nasilenie objawów i tu także doszli do ciekawych wniosków, ujawniając znaczące różnice między różnymi grupami.

Stwierdzili m.in., że osoby starsze doświadczają znacznie intensywniejszych objawów, przy czym te w wieku 68–77 lat zgłaszały o 32,8 proc. poważniejsze dolegliwości, a te z grupy 78–87 lat aż 86 proc. większe, w porównaniu z grupą wiekową 18–27 lat.

Również różnice płciowe były wyraźne: kobiety raportowały o 9,2 proc. intensywniejsze symptomy niż mężczyźni. Pochodzenie etniczne dodatkowo wpływało na ich nasilenie – osoby niebiałe cierpiały z ich powodu o 23,5 proc. od białych.

Na koniec badacze określili związek między poziomem wykształcenia oraz statusem społeczno–ekonomicznym a oznakami długiego Covidu. Wyliczyli, że ludzie z wyższym wykształceniem doświadczali słabszych objawów, za to mieszkańcy obszarów słabo rozwiniętych zdecydowanie silniejszych.

Long Covid - ból jest dominującym objawem

Jednocześnie zauważono, że liczba objawów nie różniła się znacząco w zależności od statusu społeczno–ekonomicznego, co sugeruje, że chociaż deprywacja może nasilać intensywność objawów, niekoniecznie prowadzi do ich szerszego zakresu.

Nasze badanie pokazuje, że ból jest dominującym objawem zgłaszanym przez pacjentów z long Covid, a jednocześnie sugeruje, że czynniki demograficzne odgrywają rolę w nasileniu objawów

– powiedział główny autor publikacji dr David Sunkersing.

W związku z tym, że COVID–19 nadal jest obecny w populacji, potencjalnie także przypadków long Covid będzie coraz więcej. Jest to palący problem i mamy nadzieję, że nasze ustalenia pomogą w kształtowaniu ukierunkowanych interwencji i strategii wsparcia dla osób najbardziej narażonych – dodał.

W podsumowaniu artykułu naukowcy podkreślili, że biorąc pod uwagę znaczący wpływ czynników demograficznych na nasilenie objawów Long Covid, należy zająć się wyrównaniem społecznych dysproporcji i zapewnieniem sprawiedliwej opieki wszystkim osobom dotkniętym tym zespołem.

Sonda
Zaszczepisz się jesienią przeciw COVID-19?