Ból gardła przy COVID-19. Jak go łagodzić?

2021-02-05 12:47

Ból gardła to jeden z możliwych objawów COVID-19. Zaliczany jest do rzadszych objawów COVID-19, gdyż nie pojawia się u każdej osoby zarażonej SARS-CoV-2. Bywa jednak wyjątkowo uciążliwy. Jak rozpoznać ból gardła z powodu COVID-19 i jak skutecznie łagodzić ból gardła wywołany zakażeniem koronawirusem?

Ból gardła przy COVID-19. Jak go łagodzić?
Autor: Getty Images

Ból gardła występuje u części osób chorych na COVID-19. Z danych, jakimi dysponuje Światowa Organizacja Zdrowia wynika, że występuje on u niespełna 14 proc. osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Nieco częściej pojawia się on u chorych zakażonych brytyjską mutacją koronawirusa - analizy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez Public Health England, University of Oxford i University of Manchester wykazały, że objaw ten pojawia się nawet u 21,8 proc. chorych.

Spis treści

  1. Ból gardła przy COVID-19: dlaczego się pojawia?
  2. Ból gardła przy COVID-19: kiedy to objaw zakażenia koronawirusem?
  3. Ból gardła przy COVID-19: jak go łagodzić?
  4. Ból gardła przy COVID-19 -  metody domowe

Ból gardła przy COVID-19: dlaczego się pojawia?

To, dlaczego przy COVID-19 występuje ból gardła, nie jest jeszcze do końca jasne. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że koronawirus najczęściej wnika do organizmu przez drogi oddechowe i replikuje się w błonach śluzowych nosa i gardła, co prowadzi do podrażnienia i związanego z tym dyskomfortu oraz bólu gardła.

Nie można również wykluczyć, że ból gardła przy zakażeniu koronawirusem jest efektem suchego kaszlu - kiedy na skutek kasłania dochodzi do podrażnienia błony śluzowej gardła.

Ból gardła przy COVID-19: kiedy to objaw zakażenia koronawirusem?

Ból gardła może być objawem wielu chorób - nie tylko COVID-19. Często towarzyszy grypie, anginie, przeziębieniu i innym sezonowym infekcjom, może być również objawem alergii lub skutkiem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. W przypadku COVID-19 zwykle nie jest on również pierwszym z możliwych objawów zakażenia.

Warto jednak zachować czujność, zwłaszcza jeśli oprócz bólu  gardła występują również inne niepokojące objawy takie jak gorączka, uczucie silnego zmęczenia i braku energii, suchy kaszel, a także bóle mięśni i ból głowy, czy utrata węchu i smaku. Wiel z tych objawów może świadczyć o przeziębieniu lub infekcji wirusowej, np. grypie, ale mogą być to również symptomy COVID-19.

Warto również obejrzeć jamę ustną: jednym z objawów zakażenia koronawirusem może być tzw. covidowy język - czyli stan zapalny i obrzęk języka, z towarzyszącymi krostkami, a także owrzodzenia lub obrzęk ust. Jeśli wystąpią którekolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.  

Ból gardła przy COVID-19: jak go łagodzić?

Wytyczne na temat leczenia COVID-19 nie wspominają o tym, jak łagodzić ból gardła przy COVID-19. Należy więc postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 często towarzyszy suchy, męczący kaszel. Jeżeli lekarz nie stwierdzi inaczej, można stosować syrop lub tabletki hamujące kaszel.

Gdy ból jest wyjątkowo ostry, uciążliwy, warto stosować spray znieczulający do gardła, który złagodzi podrażnienie i stan zapalny, albo tabletki do ssania łagodzące ból gardła.  Warto również płukać gardło płukanką ziołową - np. z szałwii lub rumianku - a także płukać gardło sodą lub płukankami dostępnymi w aptece.

Ból gardła przy COVID-19 -  metody domowe

Na bolące gardło istnieją również  metody domowe - takie jak syrop z selera czy syrop z buraka. Przy bólu gardła - również tym z powodu COVID-19 - należy dużo pić - ciepły płyn, np. woda czy herbata, łagodzi podrażnienia i nawadnia błonę śluzową. Warto od czasu do czasu sięgać po mleko z czosnkiem lub mleko z miodem i masłem - miód zmniejsza obrzęk błon śluzowych i dyskomfort z powodu ich podrażnienia.

Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawilżeniu pomieszczenia - zbyt suche powietrze wysusza śluzówki gardła, co dodatkowo nasila ból gardła.

Sonda
Czy stosujesz domowe sposoby na ból gardła?