Boisz się utraty sprawności umysłowej z wiekiem? Wynik tego badania powinien cię uspokoić
Zazwyczaj z góry zakładamy, że im ktoś jest starszy, tym wolniej reaguje na zewnętrzne bodźce. - Jeśli by tak było, mentalne procesy zachodziłyby najszybciej w wieku 20 lat i zwalniały wraz z wiekiem – wyjaśnia jedna z autorek badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu.
Badanie zaprzecza powszechnemu założeniu
Psychologowie z Uniwersytetu w Heidelbergu doszli do wniosku, że szybkość przetwarzania informacji poznawczych pozostaje w dużej mierze stabilna przez dziesięciolecia. Ich zdaniem, szybko mentalna, czyli szybkość, z jaką możemy zajmować się sprawami wymagającymi natychmiastowego podejmowania decyzji, nie zmienia się znacząco wraz z wiekiem.
Naukowcy ocenili dane pochodzące z wielkoskalowego eksperymentu internetowego z udziałem ponad miliona uczestników. Okazuje się, że szybkość przetwarzania informacji poznawczych pozostaje w dużej mierze stabilna między 20., a 60. rokiem życia. Co ważne - pogarsza się tylko w starszym wieku. Tym samym autorzy analiz podali w wątpliwość dotychczasowe założenie, mówiące o tym, że szybkość umysłowa zaczyna spadać już we wczesnej dorosłości.
- Powszechne założenie jest takie, że im jesteśmy starsi, tym wolniej reagujemy na bodźce zewnętrzne. Gdyby tak było, szybkość umysłowa byłaby najszybsza w wieku około dwudziestu lat, a następnie spadałaby wraz z wiekiem – powiedziała dr Mischa von Krause, jedna z autorek badania. Naukowcy, by zweryfikować swoją teorię, zdecydowali się ponownie ocenić dane pochodzące z internetowego eksperymentu. Uczestnicy analiz mieli za zadanie m.in. posortować zdjęcia ludzi oraz słowa na poszczególne kategorie.
Osoby starsze chcą po prostu unikać błędów
W ocenie naukowców przeciętne czasy odpowiedzi badanych osób wzrastały wraz z wiekiem. Za pomocą modelu matematycznego byli w stanie wykazać, że to zjawisko nie było spowodowane zmianami szybkości umysłowej. - Zamiast tego uważamy, że starsze osoby testowane są głównie wolniejsze, ponieważ odpowiadają ostrożniej i bardziej koncentrują się na unikaniu błędów — wyjaśniła von Krause.
Nie tylko takie wnioski sformułowali badacze. Autorzy analiz uważają, że w dorosłym życiu spada prędkość zdolności motorycznych, ponieważ starsi uczestnicy eksperymentu potrzebowali więcej czasu na naciśnięcie odpowiedniego przycisku po znalezieniu właściwej odpowiedzi. Co więcej, naukowcom udało się ustalić, iż średnia prędkość przetwarzania informacji stopniowo spadała tylko u uczestników w wieku powyżej 60 lat.
- Wygląda na to, że w trakcie naszego życia nie musimy obawiać się znacznej utraty szybkości umysłowej, w szczególności nie w trakcie typowego życia zawodowego – uspokaja Mischa von Krause. Autorzy analiz podkreślają także, że przeprowadzone przez nich badanie obejmowało osoby z wysokimi i niskimi szybkościami umysłowymi, dlatego uzyskane rezultatu odnoszą się do średniego trendu.
Porady eksperta