Badanie: co trzeci zakażony koronawirusem ma objawy „długiego Covid-19"
Aż 37 proc. osób, które chorowały na Covid-19, po upływie trzech do sześciu miesięcy od choroby nadal odczuwało jeden z symptomów tzw. długiego Covid-19 – najczęściej były to problemy z oddychaniem, zmęczenie i depresja. Takie wnioski płyną z ogłoszonych we środę wyników badań brytyjskich naukowców.
„Długi Covid-19”, określany często również jako "zespół pocovidowy”, to kilkanaście objawów, które mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem. Należą do nich m.in.: duszności, wycieńczające zmęczenie, bóle w klatce piersiowej i brzuchu, zaburzenia snu, utrata węchu i smaku czy problemy z pamięcią i koncentracją.
Brytyjskie badania, jakie przeprowadzili naukowcy m.in. z Uniwersytetu Oksfordzkiego rzucają nowe światło na rzeczywistą skalę tego problemu, ponieważ opierają się na dokumentacji medycznej ponad 270 tys. Amerykanów, którzy chorowali na Covid-19 - zaznacza dziennik "The Guardian". W artykule podkreślono, że wcześniejsze dane dotyczące "syndromu postcovidowego" bazowały na badaniach na mniejszą skalę.
Z badania wynika, że objawem, który najczęściej wiązano z "długim Covidem" był niepokój i depresja (pojawił się u 15 proc. badanych), w dalszej kolejności były to problemy z oddychaniem (8 proc.), bóle brzucha (8 proc.) i bóle w klatce piersiowej (6 proc.) oraz zmęczenie (6 proc.). Wśród pozostałych odnotowanych symptomów wymieniono m.in. bóle głowy i mięśni oraz zaburzenia pamięci, snu i koncentracji.
Brytyjczycy zbadali też częstotliwość i rodzaj tych objawów w zależności od wieku, płci i przebiegu Covid-19. Wyniki badań potwierdziły, że na symptomy "długiego Covid" narażony jest znaczny odsetek osób we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od płci, wykazały jednak pewne różnice w najczęściej doznawanych objawach.
Mężczyźni i osoby starsze niezależnie od płci częściej doświadczały problemów z oddychaniem i zaburzeń neurologicznych. Na bóle głowy, brzucha oraz niepokój i depresję cierpiały zaś częściej kobiety i młodsze osoby.
Zasadniczo symptomy "długiego Covid" pojawiały się częściej u osób, które ciężko przeszły Covid-19, oraz nieznacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Według badania na te same objawy, kojarzone z "długim Covid", skarżyły się również osoby, które przeszły grypę, ale zgłoszeń od chorych na Covid-19 było o połowę więcej.
Porady eksperta
Polecany artykuł: