Aktualne dane o skuteczności szczepionek przeciw COVID-19. Która wypadła najlepiej?

2022-01-19 13:33

W "New England Journal of Medicine" ukazały się wyniki badań dotyczących skuteczności szczepionek przeciw COVID-19. Badacze porównali stopień ochrony zapewniany przez trzy preparaty - Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson - w okresie dwóch i siedmiu miesięcy po zaszczepieniu. Co ustalili?

Aktualne dane o skuteczności szczepionek przeciw COVID-19. Która wypadła najlepiej?
Autor: Getty Images

Badania przeprowadzili naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill w USA. Porównali skuteczność trzech szczepionek przeciwko COVID-19: dwudawkowych preparatów firm Pfizer/BioNTech (BNT162b2) i Moderna (mRNA-1273) oraz jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S). W zestawieniu nie znalazła się szczepionka Astra Zeneca, ponieważ nie jest ona stosowana w USA.

Poradnik Zdrowie szczepienia przeciwko COVID-19

Naukowcy analizowali dane dotyczące szczepień i zachorowań na COVID-19 w okresie dziewięciu miesięcy (od 11 grudnia 2020 r. do 8 września 2021 r.) dla około 10,6 miliona mieszkańców Karoliny Północnej. Dane pobrane zostały z dwóch systemów: systemu nadzoru COVID-19 w Północnej Karolinie i systemu zarządzania szczepionkami na COVID-19.

Następnie za pomocą tzw. modelu regresji Coxa oszacowali skuteczność szczepionek w zmniejszaniu ryzyka zakażenia COVID-19, hospitalizacji i zgonu w funkcji czasu, jaki upłynął od szczepienia.

Jakie wyniki uzyskali?

Dla szczepionek Pfizera i Moderny skuteczność przeciwko COVID-19 wyniosła odpowiednio 94,5 proc. oraz 95,9 proc. w dwa miesiące po zaszczepieniu. Po upływie siedmiu miesięcy skuteczność ta i zmniejszyła się do 66,6 proc. dla Pfizera i 80,3 proc. dla Moderny. W przypadku szczepionki jednodawkowej (firma Johnson&Johnson) skuteczność przeciwko COVID-19 wyniosła 74,8 proc. po miesiącu od jej podania i zmniejszyła się do 59,4 proc. po pięciu miesiącach

Zdaniem ekspertów tak znaczący spadek ochrony przez zakażeniem można tłumaczyć pojawieniem się nowych wariantów koronawirusa. Badacze podkreślają, że wszystkie trzy szczepionki zachowały z upływem czasu lepszą skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i zgonowi niż w zapobieganiu infekcji.