COVID-19
COVID-19, to choroba zakaźna wywoływana przez wirus SARS-CoV-2, należący do rodzaju koronawirusów. Za najskuteczniejszą metodę diagnostyczną uważa się obecnie test RT-PCR, choć choroba może być wykryta również w inny sposób, m.in. przez tomografię komputerową. W marcu 2020 roku WHO oficjalnie uznało światowe rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 za pandemię. Od tamtej pory patogen wielokrotnie ewoluował.
Poszczególne objawy COVID-19 mogą różnić się w zależności od odmiany wirusa, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego. Do najczęściej występujących symptomów zalicza się jednak gorączkę, kaszel, zmęczenie oraz utratę węchu lub smaku. Nieco rzadziej występuje ból gardła, głowy lub mięśni oraz biegunka. Najpoważniejsze objawy COVID-19 dotyczą głównie osób w podeszłym wieku oraz pacjentów, u których diagnozuje się choroby współistniejące jak cukrzyca, choroba wieńcowa, czy zespół metaboliczny. W ich przypadku istotnie rośnie ryzyko wystąpienia duszności, dezoriantacji, czy bólu w klatce piersiowej.
Do zakażenia COVID-19 dochodzi podobnie jak w przypadku grypy, głównie poprzez kontakt z zakażoną osobą, powierzchnią lub żywnością.
W celu wstępnej domowej diagnozy w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 wykorzystuje się pulsoksymetrię. To technologia, która pozwala na pomiar saturacji krwi, czyli wysycenia tkanek organizmu tlenem. U zdrowych osób wartość saturacji powinna oscylować w okolicach 95-98%. Niższe wartości mogą wskazywać na niewydolność układu krążeniowo-oddechowego.
U większości pacjentów zarażonych koronawirusem możliwy jest powrót do pełnej sprawności i wydolności w warunkach domowych. Niekiedy jednak – zwłaszcza w cięższych przypadkach – uzasadnione okazuje się ambulatoryjne leczenie pacjenta i podłączenie go pod respirator.
Obecnie nie ma sprawdzonego lekarstwa na COVID-19. Realizowanie rekomendowanego kalendarza szczepień może jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz złagodzić przebieg choroby.