Zadbaj o SZCZEPIENIA, jeśli wyjeżdżasz do KRAJÓW TROPIKALNYCH

2009-06-26 15:15

Wysokie temperatury, dużą wilgotność powietrza w tropikach źle znoszą osoby z nadciśnieniem i chorobami serca. Ale nawet jeśli nic ci nie dolega, nie możesz jechać do krajów tropikalnych bez niezbędnych szczepień.

Zadbaj o SZCZEPIENIA, jeśli wyjeżdżasz do KRAJÓW TROPIKALNYCH
Autor: thinkstockphotos.com Wysokie temperatury, dużą wilgotność powietrza w tropikach źle znoszą osoby z nadciśnieniem i chorobami serca. Ale nawet jeśli nic ci nie dolega, nie możesz jechać do krajów tropikalnych bez niezbędnych szczepień.

Pamiętaj, że stan sanitarny niektórych krajów tropikalnych odbiega od standardów europejskich. Aby uniknąć kłopotów, warto się zaszczepić. Trzeba o tym pomyśleć co najmniej 1,5 miesiąca przed podróżą. 
Uwaga: przed wyjazdem do centralnej Afryki i Ameryki Południowej obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), groźnej chorobie przenoszonej przez niektóre gatunki komarów. Musi być ono udokumentowane Międzynarodowym Certyfikatem Szczepień (tzw. żółtą książeczką, ważną przez 10 lat).

Szczepienia zalecane przed wyjazdem do krajów tropikalnych

Osobom wybierającym się do Egiptu, Indii lub krajów arabskich, ale także Rosji i na Ukrainę zaleca się szczepienia przeciwko:

  • durowi brzusznemu
  • WZW A i B
  • tężcowi i błonicy (w Polsce szczepienie jest obowiązkowe, przed podróżą dobrze przyjąć dawkę przypominającą)
  • polio (wirus wywołujący chorobę Heinego-Medina, w Polsce szczepi się przeciwko niej w dzieciństwie, ale przed podróżą warto przyjąć dawkę przypominającą)
  • meningokokom.

Podróżując po ciepłych krajach, można też zakazić się amebozą, na którą nie ma szczepień ochronnych. Chorobę wywołuje ameba – pierwotniak występujący w Afryce Południowej i Zachodniej, Ameryce Środkowej, Indiach i Indonezji. Do zakażenia dochodzi po połknięciu cyst ameby. Aby tego uniknąć, nie należy jeść niemytych owoców, a wodę trzeba zawsze przegotować lub pić tylko butelkowaną, oryginalnie pakowaną. Nie ma szczepionki także przeciwko malarii (wywoływana przez pierwotniaki przenoszone przez komary widliszki), ale ochronę przed nią dają leki. Dlatego idź do lekarza, gdy planujesz wyjazd do Afryki Zachodniej, Południowej i Wschodniej, Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Oceanii, na Bliski Wschód.

Gdzie szukać pomocy

Informacje, gdzie można się zaszczepić, uzyskasz w każdej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Adresy placówek znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

miesięcznik "Zdrowie"