Ważne na terenach objętych powodzią. Nie lekceważ nawet najmniejszych zadrapań!

2024-09-17 15:07

Tężec jest chorobą zakaźną, która występuje na całym świecie. W obliczu panującej obecnie na południu Polski Powodzi Główny Inspektorat Sanitarny szacuje potrzeby na szczepienia. Skąd mamy wiedzieć, że powinniśmy się zaszczepić?

Ważne na terenach objętych powodzią. Nie lekceważ nawet najmniejszych zadrapań!
Autor: fot. Getty Images Ważne na terenach objętych powodzią. Nie lekceważ nawet najmniejszych zadrapań!

Główny Inspektorat Sanitarny jest na etapie szacowania ile szczepionek będzie potrzebnych jeśli chodzi o osoby, których dotknęła powódź. Wiceszef Ministerstwa Zdrowia, Marek Kos, powiedział:

Jeżeli chodzi o sam tężec, to też przecież tutaj nie chodzi o to, żeby zabezpieczyć szczepienia całej populacji tam mieszkającej. To jest kwestia osób, które się zranią, które wymagają takiego szczepienia

Od czego robi się tężec? Najważniejsze informacje

Skąd jednak wiedzieć, że potrzebna będzie nam szczepionka na tężec? Cóż przede wszystkim warto wiedzieć, że tężec jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołuje ją rozwijająca się w warunkach beztlenowych bakteria - Clostridium tetani. Bytuje ona w glebie, kurzu, zarówno w wodzie słodkiej jak i słonej oraz w zwierzęcych odchodach.

Według statystyk 80 proc. zakażeń tężcem powstaje na wskutek drobnych zranień, o które jak wiemy bardzo łatwo w czasie powodzi. Do rany wraz z brudem i ziemią dostają się bakterie.

Te po wniknięciu do organizmu produkują one silną truciznę, zwaną tetanospazminą. Ta natomiast uszkadza centralny układ nerwowy. Dochodzi do napięcia mięśniowego i bolesnych i długotrwałych skurczów.

Czy dzieci należy szczepić

Jakie są objawy tężca? Tego powinniśmy wyglądać

Czas inkubacji tężca trwa około dwóch tygodni. Zaczynają się pojawiać takie objawy jak gorączka i osłabienie oraz zlokalizowane zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni.

Następnie nasilają się uogólnione skurcze mięśni często doprowadzając do zgonu z powodu uszkodzenia serca lub płuc. 

Charakterystycznym objawem tężca jest szczękościsk, któremu towarzyszy skurcz mięśni karku, grzbietu, brzucha, kończyn.

Leczenie tężca zawsze powinno mieć miejsce w szpitalu. Konieczne jest bowiem podawanie antybiotyku (penicylina, tetracyklina, metronidazol). Nie można również zapomnieć o surowicy przeciwtężcowej. 

Tężec - szczepienie po zranieniu. O czym warto wiedzieć?

Podkreślamy, że tężec jest niezwykle niebezpieczną chorobą. Nie należy lekceważyć żadnego zranienia ani zadrapania, w szczególności jeśli miało ono kontakt z brudną czy skażoną wodą lub glebą.

Lekarz podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania biorąc pod uwagę:

  • historię uprzednich szczepień,
  • stan pacjenta,
  • naturę rany.

Nieleczony tężec kończy się śmiercią. Choroba ta nawet w przypadki terapii szpitalnej może nie rokować najlepiej. Jak można się dowiedzieć, umiera ponad 50 proc. osób poddanych leczeniu.

Najczęściej zakażeniu ulegają ludzie powyżej 60. roku życia, który nie zostali uodpornieni pełnym cyklem szczepień.