Wariant Delta - co to jest? Objawy wariantu Delta

2022-01-10 11:39

Objawy delty mogą łudząco przypominać objawy pozostałych wariantów koronawirusa. Wariant Delta koronawirusa został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach. Jego wysoka zakaźność stanowiła główną przyczynę drugiej fali COVID-19 w tym kraju. Wciąż jest wiele niewiadomych dotyczących wariantu Delta koronawirusa, ale naukowcy biją na alarm, gdyż jego pojawienie może być przyczyną kolejnej fali pandemii COVID-19. Jakie są objawy wariantu Delta?

Wariant Delta - co to jest? Objawy wariantu Delta
Autor: Getty Images Objawy delty są bardzo podobne do objawów innych wariantów koronawirusa.

Spis treści

  1. Wariant Delta koronawirusa – co to jest?
  2. Wariant Delta koronawirusa – dlaczego jest niebezpieczny?
  3. Wariant Delta koronawirusa – objawy
  4. Wariant Delta koronawirusa – skuteczność szczepionek

W trakcie pandemii COVID-19, co jakiś czas pojawiają się kolejne warianty koronawirusa SARS-CoV-2, które są następstwem wysokiego tempa mutowania wirusa i pojawiania się kolejnych mutacji w jego materiale genetycznym. Jednym z nich jest właśnie wariant Delta. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant Delta został już wykryty w 124 krajach. Prognozuje się, że w nadchodzących miesiącach stanie się dominującym wariantem na całym świecie i może być on odpowiedzialny za kolejną falę pandemii.

Wariant Delta koronawirusa – co to jest?

Wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 jest jednym z wielu odmian koronawirusa, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach w październiku 2020 roku. Inna nazwa tego wariantu to B.1.617.2 (dawniej wariant indyjski) i aktualnie jest on do klasyfikowany jako tzw. wariant VOC (ang. variant of concern), czyli budzący obawę.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada

Wariant Delta koronawirusa – dlaczego jest niebezpieczny?

Mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiające się w trakcie pandemii COVID-19 zwykle nie wpływają na właściwości kliniczne wirusa. Jednak niektóre mutacje mogą być niebezpieczne, gdyż mogą wpływać na szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa lub powodować, że stosowane szczepionki nie będą skuteczne.

Do tej pory opisano 13 różnych mutacji wariantu Delta koronawirusa, z których siedem dotyczy białka kolca:

  • D614G,
  • P681R,
  • T19R,
  • T478K,
  • L452R,
  • T950N,
  • E156G.

Mogą one potencjalnie wpływać na właściwości kliniczne koronawirusa.

Badania sugerują, że wariant Delta ma o około 50% zwiększoną zdolność do rozprzestrzeniania się (zakaźność), niż wariant Alfa (dawniej wariant Brytyjski). Ponadto może on być potencjalnie mniej skutecznie neutralizowany przez przeciwciała wytworzone zarówno po szczepieniu, jak i po przebytym zakażeniu u ozdrowieńców.

Największą obawę budzi szybkość rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Badania wykazały, że osoby zakażone wariantem Delta koronawirusa posiadają w organizmie znacznie więcej cząsteczek koronawirusa niż osoby zarażone wariantem Alfa.

Udowodniono, że osoby zakażone wariantem Delta miały ponad 1000 razy wyższe miano wirusa w drogach oddechowych. Okazuje się również, że wariant Delta koronawirusa może być wykryty w organizmie już po czterech dniach od ekspozycji, w porównaniu z wariantem Alfa, który jest wykrywany średnio po sześciu dniach od ekspozycji. Sugeruje to, że wariant Delta koronawirusa namnaża się efektywniej w organizmie człowieka i przez to może szybciej się rozprzestrzeniać.

Jednak w przypadku nowych wariantów koronawirusa największy niepokój zawsze budzi to, że wirus może potencjalnie wywoływać cięższy przebieg COVID-19.

Choć aktualnie brak mocnych dowodów na to, że wariant Delta koronawirusa posiada takie właściwości, w kilku wstępnych raportach wykazano, że osoby zakażone wariantem Delta mogą mieć wyższe prawdopodobieństwo:

  • hospitalizacji, przyjęcia na OIOM i zgonu (raport z Kanady),
  • zapotrzebowania na tlen, przyjęcia na OIOM, zgon lub rozwinięcia się zapalenia płuc (raport z Singapuru),
  • hospitalizacji (raport ze Szkocji).

Wariant Delta koronawirusa – objawy

Objawy delty wydają się być takie same jak w przypadku pozostałych wariantów i są to:

Wariant Delta koronawirusa – skuteczność szczepionek

Aktualne dane pokazują, że wariant Delta koronawirusa wydaje się reagować na obecnie dostępne szczepionki i może być neutralizowany przez przeciwciała wytworzone przez ozdrowieńców.

Potwierdziły to badania, które zostały ostatnio opublikowane w prestiżowym czasopiśmie New England Journal of Medicine (NEJM), w których zbadano skuteczność dwóch szczepionek przeciwko COVID-19 – AstraZeneca (ChAdOx) i Pfizer-BioNTech (BNT162b2).

Udowodniono, że skuteczność po jednej dawce szczepionek była niższa wśród osób z wariantem Delta (30,7%), niż wśród osób z wariantem Alfa (48,7%). W przypadku szczepionki Pfizer-BioNTech skuteczność po dwóch dawkach wyniosła 93,7% wśród osób z wariantem Alfa i 88% wśród osób z wariantem Delta.

W przypadku szczepionki AstraZeneca skuteczność po dwóch dawkach wśród osób z wariantem Alfa wyniosła 74,5% i 67% wśród osób z wariantem Delta.

Pokazuje to, że obydwie szczepionki są wysoce skuteczne w przypadku wariantu Delta, jednak pod warunkiem przyjęcia dwóch dawek.

Czytaj też:

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?