Szczepionki zwykle nie chronią nas do końca życia. Jest wyczekiwany kalendarz dla dorosłych
Zazwyczaj o tym, że dorośli także potrzebują szczepień, przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy szpital odmawia wykonania konkretnego zabiegu bez ich uzupełnienia lub dopada nas zapomniana choroba zakaźna. Niewątpliwie profesjonalny kalendarz szczepień dla dorosłych, uwzględniający aktualne zalecenia, będzie narzędziem pomocnym dla wielu osób.
Jeśli myślisz, że osoby dorosłe powinny pamiętać przede wszystkim o szczepieniu przeciw grypie i COVID-19, jesteś w błędzie. Wprawdzie nasi rodzice, gdy byliśmy dziećmi, w zdecydowanej większości przypadków zapewnili nam ochronę przed wieloma groźnymi mikrobami, ale ważność niektórych z nich wygasła. Doszły też nowe szczepionki, których nie było, gdy mieliśmy mniej niż 18 lat, lub nie ma ich w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To, że szczepienie jest "tylko" zalecane, nie oznacza od razu, że mniej potrzebne.
Kalendarz szczepień dla dorosłych - kto go przygotował
"W odpowiedzi na potrzeby społeczne i dążenie do wsparcia profilaktyki zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych" - czytamy na oficjalnej stronie kalendarza.
Kalendarz ma przystępną formę. Bardzo przypomina rozwiązania, które znamy z kalendarzy dla dzieci.
Według założeń jego twórców, ma być użytecznym narzędziem dla lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i samych pacjentów. Kalendarz ma na celu promowanie świadomości szczepień jako ważnej części profilaktyki zdrowotnej.
Kalendarz szczepień dla dorosłych - szczepienia zalecane i obowiązkowe
Oczywiście, w kalendarzu szczepień znajdziesz wskazówki dotyczące szczepień sezonowych, jak covid czy grypa. Są też informacje o innych szczepieniach przeciw typowym zakażeniom oddechowym (pneumokoki, RSV, meningokoki). Ale to nie wszystko.
Powinieneś szczepić się przeciw:
- błonicy, tężcowi i krztuścowi co 10 lat (szczepienie skojarzone)
- HPV (2 lub 3 dawki, po konsultacji z lekarzem i uwzględnieniu kryterium wieku)
- ospie wietrznej, półpaścowi (jeden czynnik, dwie choroby, 2 dawki)
- WZW A (2 lub 3 dawki, w zależności od rodzaju szczepienia)
- WZW B (3 lub 4 dawki, uwaga - dla niektórych osób obowiązkowe)
- MMR (1 lub 2 dawki - osoby nieszczepione wcześniej)
- kleszczowemu zapaleniu mózgu (3 dawki, potem szczepienia przypominające co 3-5 lat)
Kalendarz szczepień dla dorosłych - zalecenia szczególne
Twórcy kalendarza uwzględnili w nim zalecenia szczególne, np. dotyczące kobiet w ciąży. Zapowiadają, że wraz z rozwojem projektu, narzędzie będzie coraz bardziej użyteczne dla pacjenta, gdyż będzie uwzględniać nie tylko płeć, wiek czy stan (ciąża), ale też choroby przewlekłe i ewentualne ryzyko zachorowania dla konkretnych grup.
Kalendarz powstał w oparciu o aktualne wytyczne, rekomendacje krajowe i międzynarodowe, a także rejestrację produktów i ich dostępność dla pacjentów w Polsce. PTMR zapowiada jego regularne aktualizacje.