Szczepionki na COVID-19 - porównanie. Czym się różnią szczepionki Pfizer i Moderna?

2021-01-13 14:35

W Polsce póki co dostępne są dwie szczepionki na COVID-19 – docelowo ma być ich pięć. Produkują je różne firmy – konsorcjum Pfizer/BioNTech oraz Moderna. Ale nie jest to bynajmniej jedyna różnica. Mimo, że pacjent nie będzie mógł wybrać, którą szczepionką zostanie zaszczepiony, warto wiedzieć, czym różnią się szczepionki Pfizer i Moderna.

Szczepionka na koronawirusa
Autor: Getty Images

Szczepionki na COVID-19 zatwierdzone do użytku w Unii Europejskiej to preparat o nazwie Comirnaty, wyprodukowany przez konsorcjum firm Pfizer i BioNTech oraz preparat firmy Moderna. Obie szczepionki dostępne są już w Polsce. Jak informuje PAP, we wtorek 12 stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że otrzymała wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku trzeciej szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie – opinia o tej szczepionce prawdopodobnie zostanie wydana 29 stycznia. Póki co nie wiadomo jednak, kiedy trzecia szczepionka trafi do Polski.

Spis treści

  1. Szczepionki na COVID-19 – podobieństwa
  2. Szczepionki na COVID-19 – różnice

Szczepionki na COVID-19 – podobieństwa

W czym oba preparaty są podobne do siebie? Przede wszystkim łączy je mechanizm działania – szczepionka Pfizer/BioNTech i szczepionka Moderny to preparaty mRNA. Technologia, w oparciu o którą zostały stworzone, rozwijana jest od wielu lat m.in. w terapii nowotworów.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak w niedawnej rozmowie z PAP wyjaśniał, że szczepionki mRNA zawierają "instrukcję" tworzenia białka znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2, na którą nasz organizm odpowiada, tworząc przeciwciała.

Obie szczepionki podaje się domięśniowo. Mają one również zbliżoną skuteczność, która wynosi ok. 95 proc.

Zbliżone są również działania niepożądane – zwykle jest to ból głowy, stawów, mięśni, zmęczenie, dreszcze, gorączka, zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia, a także nudności.

prof. Andrzej Matyja: Lekarze powinni decydować o kolejności szczepień [Super Raport]

Szczepionki na COVID-19 – różnice

A jakie są różnice między szczepionkami na COVID-19? W rozmowie z PAP Grzegorz Cessak zwrócił uwagę, że różnice między tymi dwoma produktami leczniczymi tak naprawdę są niewielkie i głównie polegają na zawartości substancji pomocniczych, co skutkuje nieco mniej restrykcyjnymi warunkami przechowywania szczepionki Moderny.

Jedną z najważniejszych jest sposób przechowywania. Szczepionka Comirnaty opracowana przez Pfizer/BioNTech może być przechowywana przez sześć miesięcy w temperaturze od -90 st. C do -60 st. C. Po wyjęciu z zamrażarki fabrycznie zamkniętą szczepionkę można przechowywać przed użyciem nie dłużej niż przez 5 dni w temperaturze od 2 st. C do 8 st. C i przez maksymalnie 2 godziny w temperaturze do 30 st. C.

Z kolei szczepionka Moderny może być przetrzymywana przez siedem miesięcy w temperaturze od od -25 st. C do -15 st. C. Nieotwartą można przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 st. C do 8 st. C, zabezpieczoną przed światłem, przez maksymalnie 30 dni. Nieotwartą szczepionkę można przechowywać w temperaturze od 8 st. C do 25 st. C przez maksymalnie 12 godzin.

Szczepionka Comirnaty musi być przed użyciem rozcieńczona – w przypadku szczepionki Moderny nie ma takiej potrzeby.

Z jednej fiolki szczepionki Moderny otrzymuje się dziesięć dawek – niemal dwukrotnie więcej, niż z fiolki Comirnaty.

Inne są również zalecenia wiekowe. Szczepionkę Comirnaty można podawać osobom od 16 lat, szczepionkę Moderny zaś osobom od 18 lat. Różnica wynika z wieku osób, które poddane były badaniom klinicznym.

Różny jest również odstęp między kolejnymi dawkami szczepionki: w wypadku Comirnaty odstęp między pierwszą, a drugą dawką powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny zaś 28 dni.

ŹRÓDŁO: PAP

Czy masz stan przedcukrzycowy?
Pytanie 1 z 11
Czy masz powyżej 45 lat?