Szczepionka Novavax – działanie, skuteczność. Co wiemy o tej szczepionce?
Szczepionka Novavax to kolejna szczepionka na COVID-19 – czwarta, wobec której Europejska Agencja Leków rozpoczęła tzw, przyspieszoną ocenę czyli rolling review. Czym szczepionka Novavax różni się od pozostałych szczepionek przeciw COVID-19, jaki jest mechanizm jej działania, skuteczność, czy znane już są jej efekty niepożądane? Przeczytaj, co już wiemy na temat tej szczepionki.
Szczepionka Novavax przeciw COVID-19 nosi roboczą nazwę NVX-CoV2373. To kolejny po szczepionkach Pfizer BioNtech, Moderna, AstraZeneca czy Johnson&Johnson preparat, który ma być dostępny w Unii Europejskiej.
3 lutego 2021 r Europejska Agencja Leków rozpoczęła procedurę oceny skuteczności i bezpieczeństwa tej szczepionki. W jej trakcie oceniane zostaną wyniki badań jakościowych, przedklinicznych, a także wczesne etapy badań klinicznych. Ze wstępnych szacunków wynika, że szczepionka Novavax dostępna będzie najwcześniej wiosną. W proces jej produkcji włączy się polska spółka Mabion, w której produkowany będzie główny komponent szczepionki.
Spis treści
- Szczepionka Novavax – sposób działania
- Szczepionka Novavax – skuteczność
- Szczepionka Novavax - efekty niepożądane
Szczepionka Novavax – sposób działania
Szczepionka Novavax jest szczepionką podjednostkową. Zawiera białko wirusa, przeciw któremu wytwarzane są przeciwciała. Jak zapewnia prof. Aleksandra Zasada, kierowniczka Zakładu Badania Surowic i Szczepionek Narodowego Instytutu Zakładu Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w wypowiedzi dla serwisu naukawpolsce.pap.pl, technologia szczepionki jest powszechnie znana i stosowana w zarejestrowanych już od lat szczepionkach np. przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B, krztuścowi (w szczepionkach bezkomórkowych) czy w niektórych szczepionkach przeciw grypie.
Z informacji udostępnionych przez producenta wynika, że białko S wirusa wytwarzane jest metodą rekombinacji w komórkach owadzich. W szczepionce są również nanocząsteczki stabilizujące PS80, zawiera ona również adiuwant (oparty na saponinie), którego zadaniem jest wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę.
Szczepionkę Novavax od innych szczepionek odróżnia także to, że może być przechowywana w lodówce w temperaturze 2-8 st. C.
Szczepionka Novavax – skuteczność
Z danych udostępnionych przez producenta wynika, że w badaniach, jakie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, szczepionka wykazała 89,3 proc. skuteczności w zapobieganiu COVID-19. Wstępne badania pokazują, że szczepionka osiągnęła 85.6 proc. skuteczności w zapobieganiu zakażeniem brytyjskim wariantem koronawirusa. Brytyjskie badania objęły 15 tys. osób w wieku 18-84 lata, aż 27 proc. z nich to osoby powyżej 65. roku życia.
Szczepionka Novavax - efekty niepożądane
Niepożądane efekty uboczne szczepionki Novavax nie są jeszcze znane - informacje o nich zamieszczone zostaną w charakterystyce produktu leczniczego po dopuszczeniu produktu do obrotu.
Porady eksperta