Szczepienie na gruźlicę kontra koronawirus: Nowy sposób zapobiegania chorobie

2020-04-02 12:45

Zastanawiasz się, co ma wspólnego koronawirus ze szczepionką przeciw gruźlicy, którą otrzymałeś w dzieciństwie? A może uważasz, że szczepienie dziecka przeciwko chorobie, która już prawie odeszła w zapomnienie nie ma sensu? Naukowcy sądzą, że znaleźli odpowiedź na twoje pytania! A przy tej okazji ponowne potwierdzenie tego, że szczepienia mają sens. A antyszczepionkowcy - problem.

SZCZEPIENIA - czy są bezpieczne i czy twoje dziecko ich potrzebuje
Autor: thinkstockphotos.com Szczepionki chronią dziecko i całą społeczność przed ciężkimi chorobami, a miejscowe reakcje niepożądane występują rzadko.

Spis treści

  1. Gruźlica a COVID-19
  2. Jak szczepienie wpływa na COVID-19?

Antyszczepionkowcy otrzymali właśnie wersję świata bez szczepień w wersji demo. To nie żart - choroby zakaźne szerzą się szybko, a unikanie kontaktu z zakażonymi (a więc siedzenie w domu) to jedyny sposób, żeby ich uniknąć bez wykształconej odporności zbiorowej.

Naukowcy prześledzili, jak wygląda rozwój COVID-19 w różnych krajach i już mają pewne wzorce. Co ciekawe proponują, aby różnice między krajami w oddziaływaniu COVID-19 wyjaśniać różnymi politykami krajowymi dotyczącymi szczepień dziecięcych Bacillus Calmette-Guérin (BCG), czyli szczepienia na gruźlicę. Mówić w dużym uproszczeniu - szczepienie przeciwko gruźlicy pomoże nam, jeśli złapiemy koronawirusa.

Udowodniono, że szczepienia BCG zapewniają szeroką ochronę przed infekcjami dróg oddechowych. Nie inaczej jest w przypadku zachorowań na nowego wirusa. Czy teraz rozumiecie, jak ważne są szczepienia? A jak negatywne w skutkach może być ich unikanie?

Kraje bez uniwersalnej polityki szczepień BCG (Włochy, Holandia, USA) zostały poważniej dotknięte w porównaniu z krajami, w których obowiązuje powszechna i długotrwała polityka BCG. Kraje, które późno rozpoczęły powszechną politykę BCG (Iran, 1984), charakteryzowały się wysoką umieralnością, zgodnie z ideą, że BCG chroni zaszczepioną starszą populację.

Co więcej udowodniono, że szczepienie na gruźlicę zmniejszyło również liczbę zgłoszonych przypadków COVID-19 w danym kraju. Połączenie zmniejszonej zachorowalności i śmiertelności czyni szczepienie BCG potencjalnym nowym narzędziem w walce z COVID-19.

Warto sprawdzić: Czy jesteś odporny na koronawirusa?

Gruźlica a COVID-19

Naukowcy zastanawiali się, dlaczego w niektórych krajach, np. we Włoszech ludzie umierają mimo ograniczenia kontaktów społecznych. Przykładowo w Japonii, która nie przyjęła restrykcji w ograniczeniach relacji społecznych śmiertelność jest bardzo niska. A więc takie różnice próbowano wyjaśnić.

Na pomoc przyszła szczepionka BCG - jest ona żywym atenuowanym szczepem pochodzącym z izolatu Mycobacterium bovis stosowanym szeroko na całym świecie jako szczepionka przeciw gruźlicy (TB).

Szczepionka na gruźlicę stosowana jest w wielu krajach, w tym w Chinach czy Japonii właśnie. Natomiast w Hiszpanii, Francji czy Szwajcarii, Holandii, w USA i we Włoszech nie jest już tak powszechna, bowiem kraje te zaprzestały swojej powszechnej polityki szczepień ze względu na stosunkowo niskie ryzyko rozwoju infekcji M. bovis.

Polecamy: Jedzenie z dostawą do domu: eksperci radzą jak bezpiecznie korzystać

Jak szczepienie wpływa na COVID-19?

Zebrane dane sugerują, że szczepienie BCG wydaje się znacznie zmniejszać śmiertelność związaną z COVID-19. Odkryto również, że im wcześniej kraj opracował politykę szczepień BCG, tym silniejsze jest zmniejszenie liczby zgonów na milion mieszkańców, co jest zgodne z ideą, że ochrona populacji osób starszych może mieć kluczowe znaczenie dla zmniejszenia śmiertelności.

Wciąż jednak brakuje dowodów na to, że zaszczepienie BCG w starszym wieku zwiększyłoby obronę u starszych ludzi. Potwierdzają to badania na świnkach morskich, którym podawano szczepionkę.

Korelacja między początkiem powszechnego szczepienia BCG a ochroną przeciwko COVID-19 sugeruje, że BCG może dawać długotrwałą ochronę przed obecnym szczepem koronawirusa.

Jednak w celu ustalenia, jak szybko rozwija się odpowiedź immunologiczna, która chroni przed COVID-19, wymagane są randomizowane 

Zobaczcie, co znany zakaźnik mówi o leczeniu COVID-19:

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Polecamy także: