Sposoby na katar. Co pomoże w walce z nieżytem nosa?
Katar to uciążliwa dolegliwość, na którą można znaleźć skuteczne, domowe sposoby. Katar powoduje między innymi niedotlenienie, którego efektem jest zmęczenie, ból głowy i spadek sprawności intelektualnej. Objawy kataru pomogą ci złagodzić dostępne w aptekach preparaty i domowe sposoby na katar.
Spis treści
- Sposoby na katar: spreje z wodą morską
- Sposoby na katar: inhalacje ziołowe
- Sposoby na katar: rutyna i witamina C
- Sposoby na katar: aromaterapia
- Sposoby na katar: leki z apteki - syropy, krople do nosa i tabletki
- Sposoby na katar: nawilżanie powietrza
- Sposoby na katar: dmuchanie w chusteczkę
Domowe sposoby na katar jak i niektóre leki na katar z apteki kataru nie wyleczą, jednak są dość skuteczne i przynoszą ulgę w nieżycie nosa. Sprawdź, która metoda walki z objawami kataru będzie dla ciebie najlepsza.
Sposoby na katar: spreje z wodą morską
Jeśli masz katar, wypróbuj spray z wodą morską. Nawilżają one błonę śluzową, a rozrzedzając wydzielinę, usprawniają pracę rzęsek. Ponadto zmniejszają obrzęk,
Sposoby na katar: inhalacje ziołowe
Dobrym sposobem na katar są inhalacje ziołowe. Zioła na katar działają odkażająco, przeciwzapalnie, pomagają udrożnić nos. Trzeba wrzucić łyżkę ziół (rumianek, lipa, tymianek, szałwia) do miseczki, zalać litrem wrzątku, nachylić się nad miseczką, przykryć głowę ręcznikiem i przez 10 minut wdychać aromatyczną parę.
Sposoby na katar: rutyna i witamina C
Skracają czas kataru, ponieważ uszczelniają naczynia krwionośne w błonie śluzowej, których przepuszczalność zwiększa się, gdy zaczyna rozwijać się stan zapalny. Wówczas płyny z osocza krwi wydostają się do jam nosa, co powoduje pojawienie się wodnistej wydzieliny.
Sposoby na katar: aromaterapia
Ulgę w nieżycie nosa mogą przynieść olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy, miętowy, lub ich mieszanki (np. Olbas Oil, Aroma Oil). Upłynniają wydzielinę, zmniejszają obrzęk, działają przeciwbakteryjnie. Jeśli masz katar, możesz skropić nimi poduszkę, na której śpisz, albo chusteczkę (często ją wąchaj), wlać je do kominka do aromaterapii albo do nawilżacza powietrza.
Sposoby na katar: leki z apteki - syropy, krople do nosa i tabletki
Sposoby na katar i leczenie kataru to także leki na przeziębienie z kwasem acetylosalicylowym lub ibuprofenem, ponieważ zwalczają stan zapalny. Natomiast krople do nosa (np. Nasivin, Xylometazolin, Sudafed, Xylo-Gel) szybko udrożnią nos, zmniejszają bowiem obrzęk błony śluzowej, obkurczają naczynia krwionośne, ograniczają ilość wydzieliny. Trzeba je jednak stosować z umiarem, najlepiej nie dłużej niż przez 3–4 dni. Nadużywanie kropli może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej objawiającego się uczuciem zatkania nosa (tzw. katar z odbicia). Nos udrażniają także tabletki z pseudoefedryną (Sudafed, Cirrus, Acatar Acti-tabs), substancją wchodzącą w skład niektórych leków na przeziębienie (np. Gripex, Aspirin Complex). Zwęża ona naczynia krwionośne, dlatego powinny jej unikać osoby z nadciśnieniem.
Sposoby na katar: nawilżanie powietrza
Suche powietrze podrażnia przekrwioną i obrzmiałą błonę śluzową nosa, dlatego wietrz często pomieszczenia, włącz nawilżacz, wlewaj wodę do pojemników zawieszanych na kaloryferach.
Sposoby na katar: dmuchanie w chusteczkę
Masz katar - dmuchaj w chusteczkę. Rób to często, bowiem zaleganie wydzieliny sprzyja przekształceniu się kataru wirusowego w bakteryjny. Nie oczyszczaj obu dziurek nosa jednocześnie, ponieważ może to doprowadzić do infekcji uszu.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta