Rybiki cukrowe - czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

2022-01-17 10:48

Rybiki cukrowe to małe niepozorne owady zamieszkujące ciepłe i wilgotne miejsca w naszym domu. Generalnie są dla ludzi niegroźne i niemal niezauważalne, ale jeśli jest ich za dużo, mogą nam bardzo uprzykrzyć życie. Jak się pozbyć rybików cukrowych z domu?

Rybiki cukrowe
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rybiki cukrowe - jak wyglądają?
  2. Rybiki cukrowe - gdzie występują?
  3. Rybiki cukrowe - czym się żywią?
  4. Rybiki cukrowe - czy są szkodnikami?
  5. Rybiki cukrowe - jak się ich pozbyć z domu?

Rybiki cukrowe (Lepisma saccharina), nazywane też czasem srebrzykami, od wieków żyją blisko człowieka, który zapewnia im pożywienie i często też schronienie. Rybiki cukrowe nie są groźne dla naszego zdrowia, ale nie zawsze są mile widziane w naszych domach.

Nużeniec i nużyca. Robaki w oku wywołują dokuczliwą chorobę

Rybiki cukrowe - jak wyglądają?

Rybiki cukrowe są bezskrzydłymi owadami o długości ok. 7-10 mm. Ich ciało pokrywa srebrny chitynowy pancerzyk przypominający łuskę (stąd ich nazwa), na głowie mają długie czułki. Rybiki są bardzo zwinne i szybkie, dlatego dosyć trudno je złapać.

Rybiki cukrowe - gdzie występują?

Rybiki cukrowe przywędrowały do Europy z tropików, dlatego ich ostoją są ciepłe i wilgotne zakamarki, takie jak łazienki, kuchnie w naszych domach, a także piekarnie. W mieszkaniach chronią się najczęściej w szczelinach między płytkami podłogowymi czy panelami, pod wykładziną, w szafkach kuchennych, rurach odpływowych, a także ciemnych kątach ze ścierkami lub wilgotnym mopem. 

Ponieważ rybiki prowadzą nocny tryb życia i nie lubią światła, wcale nie jest łatwo je spotkać. Czasem mamy je w domu i nawet o tym nie wiemy. A żyją długo jak na takie małe stworzenia, bo przeciętnie od 2 do 8 lat

Rybiki cukrowe - czym się żywią?

Ulubionym pokarmem rybików są resztki organiczne zawierające cukier (okruszki chleba, ryż, kasze, mąka), ludzki naskórek, włosy, ale nie pogardzą też klejami organicznymi, martwymi owadami, a także celulozą, co jest chyba najbardziej dotkliwe dla człowieka. Rybiki mają bowiem zdolność do trawienia celulozy, przez co w ich menu znajdują się również papier toaletowy, książki, a także papierowa tapeta. Nie pogardzą również bawełną, lnem i jedwabiem, a nawet pleśnią. 

Co ciekawe, rybiki są bardzo wytrwałe i mogą przetrwać bez jedzenia nawet rok

One same są łakomym kąskiem m.in. dla skorków pospolitych, a także pająków. 

Czytaj też: Kątnik domowy - czy gryzie? Jak się go pozbyć?

Rybiki cukrowe - czy są szkodnikami?

Generalnie rybiki cukrowe żyją w symbiozie z człowiekiem, nie czyniąc mu krzywdy (taką zależność w świecie zwierząt nazywamy komensalizmem), mimo to niektórzy uważają rybiki cukrowe za szkodniki, ponieważ niszczą własność człowieka, np. książki i ważne dokumenty. Ponieważ żywią się też resztkami jedzenia, są też posądzane o jego zanieczyszczanie. Nie jest to do końca prawda, gdyż rybiki nie przenoszą groźnych dla człowieka chorób, ale dla niektórych osób już sam widok małych "robaczków" w pobliżu jedzenia może być zniechęcający.

Czytaj też: Mucha domowa - czy jest groźna dla człowieka? Jak się jej pozbyć?

Rybiki cukrowe - jak się ich pozbyć z domu?

  1. Wiadomo, że rybiki cukrowe rozmnażają się najchętniej tam, gdzie przez cały czas jest ciepło i wilgotno (powyżej 60%), nie lubią za to przeciągów. Warto zatem zadbać o właściwą wentylację wszystkich pomieszczeń w domu, zwłaszcza kuchni i łazienki - wietrzyć tę ostatnią po każdej kąpieli. 
  2. Oprócz dobrej wentylacji podstawą w walce z rybikami są gruntowne porządki, aby odciąć te małe owady od źródła pożywienia. Pamiętajmy jednak, że rybiki mogą bardzo długo wytrzymać bez jedzenia, więc warto utrzymywać czystość przez cały czas. Wszelkie sypkie produkty należy przesypać do szczelnych opakowań, nie wolno też zostawiać okruchów na blatach, stołach i podłodze, które są pożywką dla tych owadów.
  3. Rybiki nie lubią ostrych zapachów, dlatego w domu warto rozpylić zapach miłorzębu, cynamonu, rozmarynu czy wrotyczu. Nie przepadają też za zapachem cytryny oraz lawendy.
  4. Naturalnym przeciwnikiem rybików - obok szczypawek i pająków, których też raczej nie lubimy mieć w domu - są również koty. Mogą one skutecznie wytropić te owady i je unieszkodliwić. 
  5. Na rybiki można też zastawić pułapkę w postaci miodu, który nocą zwabi te owady i nie pozwoli im na ucieczkę. Taką pułapkę trzeba następnego dnia zniszczyć.
  6. Jeśli nic innego nie zadziała, w ostateczności można sięgnąć po bardziej radykalne metody, takie jak chemiczne preparaty zwabiające i  unieszkodliwiające te owady, ale trzeba uważać, gdyż niektóre z nich mogą być trujące dla nas lub zwierząt domowych.

Czytaj też:

Komar, meszka, osa czy kleszcz? Sprawdź, czy rozpoznasz ślady po ugryzieniach

Pytanie 1 z 6
To ślad po ugryzieniu:
Komar